Veskimägi kahtleb võimuerakondade toetuses Tallinna finantskeskuse ideele

18. veebruar 2009, 17:34

Endine rahandusminister ja praegu riigikogu
IRLi fraktsiooni liige Taavi Veskimägi küll tervitab ideed kujundada Eestist
finantskeskus, aga ta kahtleb, kas võimuerakonnad tõttavad muutusi
seadusandlusesse sisse viima.

„Valmisolek muutusteks ei jõua erakondadeni enne, kui erakondade reitingud oluliselt ei kuku. Tänased võimuerakonnad loevad oma toetuse pealt välja seda, et toetatakse tänast poliitikat. Valu peab jõudma reaalselt Toompeale ja kahjuks jõuab see tegelikult läbi reitingute,“ kommenteeris Veskimägi erakondade võimalikku suhtumist finantskeskuse loomiseks vajalike seadusandluse muudatuste tegemist.

„Ma arvan, et eesmärk Tallinn finantskeskuseks on kindlasti üllas, mille nimel tuleb tegutseda, et Eesti muutuks kapitalile atraktiivsemaks ja et finantsvahendussektor areneks välja,“ tõdes Veskimägi. „Kui realistlik see tänases vaates on, kus Balti riikide usaldus on niivõrd madal ja kapitalilt ei üritata täna isegi mitte saada suurt tulusust, vaid pigem vältida suuri riske.“

Veskimägi seadis küsimuse alla, kuivõrd ollakse emotsionaalselt valmis sisuliselt kasutama vahendusteenust osutavaid firmasid, kes on siinse regiooni residendid. „Ma olen selles osas üsna skeptiline, aga ma arvan ka seda, kui me ei proovi, kui me ei tegutse selle nimel, siis ka midagi paremaks ei lähe,“ möönis ta. „Ma arvan, et iga konkreetne samm ja mõte on teretulnud.“

See, mis tehakse täna 2009. a riigieelarvega, kus kärbitakse protsendiga kulusid, on vajalik, aga mitte piisav, märkis Veskimägi. „Mina oleksin isegi pigem valmis, kui vaadata riigirahanduse seisukohalt, lühiajaliselt tulusid kaotama, kui see üldse on tulude kaotus, selleks et pikaajaliselt luua uusi eeldusi,“ rääkis ta.

Veskimägi meenutas debatti, mis oli ettevõtte tulumaksusüsteemi kaotamise ümber, kui tulumaksumoment lükati ajas edasi, kasumi teenimiselt kasumi jaotamisele, siis oli ka palju arutelu, et riigieelarve tulud kukuvad, mida me ei saa lubada. „Tegelikult efekt oli täiesti vastupidine. Baas läks sisuliselt hoopis laiemaks ja tulu suuremaks,“ selgitas riigikogulane.

Koalitsioonilepingusse sisse kirjutatud eraisikute väärtpaberite tulumaksu kohustuse edasilükkamine analoogselt ettevõtetega ei oleks Veskimäe hinnangul paari aasta lõikes riigieelarves mitte kulu, vaid tulu. „Kasutagem julgelt uusi lahendusi, sest ega väga palju kehvemaks enam minna ei saa. Võimalik on ainult võita,“ uskus Veskimägi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2009, 17:34
Otsi:

Ava täpsem otsing