Siim Kallas seab Lumani argumendid kahtluse alla

Kadri Paas 19. veebruar 2009, 00:00

"Isegi kui keegi üritab midagi kokku leppida, siis majanduslanguse ajal need kokkulepped lihtsalt ei pea," ütles kaubandus-tööstuskoja juht Luman kartellikuritegude ja leebusprogrammi teemalisel seminaril. "Leebusprogrammi jaoks on praegu väga vale ajastus," oli ta veendunud.

Ehitusettevõtja Luman muretses selle pärast, kuidas prokuratuur ja konkurentsiamet kavatsevad konkurendi peale kaevanud ettevõtja väiteid kontrollida.

"Mil moel teevad uurimisorganid kindlaks, et esimesena võimalikust kartellist rääkiv ettevõtja kõneleb tõtt? Kas see, mida ta räägib, on tõend või on see ainult ajend uurimise alustamiseks?" küsis Luman.

Tema hinnangul ei ole kartelle võimalik Eestis praegu sõlmida ja üleüldse on Eesti siseturg nii pisike, et siin ei olevatki mõtet mingeid kartelliideid heietada.

Jutt, et meil on siin nii mõnedki hinnad kõrgemad kui Washingtonis või kuskil mujal, siis selle peale ütlen, et Washingtonis ei ole ka aastaid laenumahud niimoodi kasvanud. Hinnad kujunevad ju vastavalt turunõudlusele. Kui inimestel on taskud raha täis, siis hinnad tõusevadki. See on täiesti loomulik, väitis Luman.

Talle oponeeris justiitsminister Rein Lang, kelle sõnul on täiesti mõttetu rääkida, et Eestis ei ole siinse pisikese siseturu tõttu kartellikokkulepetele soodsat pinnast.

"Väikese siseturu argument ei ole pädev. Küsimus on väärtushinnangutes. Kas ettevõtja konkureerib turu võrdsetel tingimustel konkurentidega või üritab mingeid kahtlase väärtusega kokkuleppeid sõlmida?" rõhus justiitsminister eelkõige ettevõtja lastetoale.

Lang hajutas Lumani hirmu raskel ajal üksteise peale alusetult kaebavate konkurentide suhtes, kinnitades, et valekaebuse esitamise eest on plaanis nn leebusprogrammi seaduseelnõus karistusi karmistada.

Euroopa Komisjoni asepresidendi Siim Kallase arvates on majanduskriisi tingimustes eriti tähtis kinni pidada ausa turu põhimõtetest.

Kallas ei pidanud asjakohaseks Lumani väidet, justkui pisikesel turul ei olegi mõtet kartellileppeid sõlmida. "Suurel turul suured kartellid, väikesel turul väikesed kartellid," nentis Kallas.

Elisa Eesti juhatuse esimehe Sami Seppäneni väitel ei ole just tõusva majandusega riigis kartelle eriti vaja sõlmida.

"Kartellide tagaajamine on vajalik sõltumata sellest, kas majandus kerkib või kukub. Kartell pärsib alati majanduse konkurentsivõimet ja pikas perspektiivis põhjustab selle vähenemine niikuinii ettevõtte kehvema majandusliku olukorra," rääkis Seppänen.

Lumaniga sarnasel seisukohal on E-Piima juht Jaanus Murakas. Tema väitel on Eestis alusetuid kartellikahtlustusi kogu aeg olnud. "Eestis on konkurents piisavalt tihe ja hinda määrab ikkagi turg. Hindade kujundamisel ei ole kartellikokkuleppeil mingit olulist mõju," on Murakas veendunud.

Ta ei oska üheselt hinnata, kas leebusprogrammi peaks Eestis rakendama. "Asjad ei ole nii mustvalged. Kindlasti võiks leida kaasusi, kus seda on vaja ja juhtumeid, kus seda ei ole vaja," märkis Murakas.

Peaprokurör Norman Aas tunnistab, et kartellikuritegusid on raske avastada ja tõendada.

Avastamiseks on oluline, et keegi kartelliosalistest nö murdub ning konkurentsiameti ja prokuratuuriga koostööle asub.

Tippjuristide väidet kinnitab tõik, et 2006-2007 ei menetletud Eestis ühtki konkurentsikuritegu. Peaprokuröri sõnul meenub talle Eestis vaid kaks juhtumit - VK Holdingu ning Spacecomi ja Oleg Ossinovski juhtum -, mil kriminaalasi on kohtusse jõudnud ja süüdlased kriminaalkorras karistada saanud.

Kartellide, nagu mistahes muude kuritegude vastane võitlus on kindlasti põhjendatud sõltumata majanduse konjunktuuris. Leebusprogrammi juurutamise juures tuleb silmas pidada, et tegemist pole mitte lühiajalise projektiga, vaid see on mõeldud aastateks. Konkurentsiameti jaoks on kartellide vastane võitlus prioriteediks ja eelkõige viimase aasta jooksul oleme me aktiivselt kriminaalmenetlusi läbi viinud. Meie kogemus näitab, et kartelle siiski Eestis on ja nendega tuleb tegeleda.

Kas läheksite kartellileppest konkurentsiametile rääkima?

Jaanus Murakas, E-Piima juht
Ma ei taha ses osas spekuleerida. Niimoodi ei saa küsida: kas te läheksite rääkima? Meil on lihtsalt põhimõte, et me kartellikokkuleppelistel kohtumistel ei osale.

Piimaliidus, kus kõik osalevad, on kokku lepitud, et mingeid kartelliteemalisi asju lihtsalt ei arutata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing