Marlboro-mees sai kohtust pahaendelise kahjutasuotsuse

19. veebruar 2009, 21:42

Florida kohus mõistis tubakakontsernilt
Philip Morris suitsetaja lese hagis välja 8 mln dollarit, eilne otsus oli
esimene 8000 sarnasest hagist osariigis ning võib järgnevate osas olla
tubakatootjale halvaks pretsedendiks.

Eesti rahas ligi 99 mln kroonise kahjutasu saaja 63 aastase Elaine Hessi abikaasa Stuart suri 1997. aastal 55 aasta vanuses kopsuvähki 40aastase ahelsuitsetamise järel, kirjutas Associated Press.

Hessi advokaadid olid kohtus nõudnud koguni 130 mln dollarit. Ekspertide sõnul kaotavad tubakafirmad siiani kohtus kaunis harva, antud juhtum võib aga kõigi tuhandete Florida kohtuasjade peale kokku tähendada vähemalt sadu miljoneid dollareid rahalist vastutust.

2006. aastal ei rahuldanud Florida ülemkohus Engle`i kaasuses sadade tuhandete inimeste 145 mld dollarist ühishagi tubakafirmade vastu, leides, et iga suitsetaja juhtumit tuleb käsitleda eraldi. Küll luges kohus tõsiasjaks, et tubafirmad müüsid teadlikult ohtlikke tooteid ja varjasid ohte avalikkuse eest.

Philip Morris nimetas oma avalduses kahjutasu mõistmise toonud protsessi põhiseadusevastaseks ja läbini vigaseks, kuna enne kahjutasu määramist peab hageja välja tooma, et kostja on tõepoolest kahju eest vastutav. Tubakafirma teatas otsuse edasikaebamisest. Kaheksast välja mõistetud miljonist on viis miljonit karistusliku iseloomuga ning Philip Morris nõuab selle tühistamist, ühtlasi nõudes 3 mln dollarilise kahjuhüvitise vähendamist. Kohtu eilse otsuse kohaselt oli Stuart Hess ise 58% ulatuses vastutav oma tubakanarkomaania eest, mis viis tema surmani. Selle järgi arvutades võiks kahjuhüvitis väheneda 1,3 mln dollarile.

Aastakümneid ei kaotanud tubakafirmad peaaegu üldse suitsetajate või nende omaste algatatud kohtuasju, viimasel ajal on see trend nende jaoks muutumas. Philip Morrisel on praegu käsil edasikaebamine Oregoni kohtu otsuse peale, millega temalt mõisteti välja 79,5 mln krooni. Paljusid tubakatööstuselt välja mõistetud suuri kahjutasusid on kõrgemad kohtud edasikaebamisel tühistanud või summat vähendanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2009, 21:44
Otsi:

Ava täpsem otsing