Õigusteadlased kritiseerivad läbisurutavat eelnõud

19. veebruar 2009, 08:33

Õigusteadlased näevad seaduseelnõus, mis
kinnistab pealinna linnaosade ja valimisringkondade arvu, kiirustamise märke ega
välista võimalust, et see võib olla põhiseadusega vastuolus.

Koalitsiooni katse suruda eelnõu kiirkorras läbi kohtas kolmapäeval riigikogus opositsiooni raevukat vastuseisu. Keskerakonna venitamistaktika tõttu kestis eelnõu teine lugemine viis ja pool tundi, vahendasid ERR uudised "Aktuaalset kaamerat".

Riigikogu teisel lugemisel olnud soolise võrdõiguslikkuse seaduse muutmise seadust ja selle külge poogitud paragrahve, millega Tallinna linnavolikogul kaoks õigus tänavu linnaosasid kaotada, kommenteeris Tartu Ülikooli võrdleva õigusteaduse õppetooli juhataja Raul Narits nii:

"Kolm sõna seadusandjalt ja terved juriidilised raamatukogud muutuvad makulatuuriks."

"See praegune olukord Tallinna linnavolikogu valimiste ümber tuletab mulle meelde 2005. ja 2002. aastat, kui erakonnad oma huvisid silmas pidades valimisliidud keelustasid," ütles endine õiguskantsler Allar Jõks. "Riigikohus andis sellele väga ühese hinnangu ja mina lootsin, et sellist praktikat enam ei jätkata."

Hea uudis selle eelnõu juures on Naritsa hinnangul see, et ühiskonnas kokkuleppimist vajavaid küsimusi üritatakse lahendada seadustega. Ent selle kõrval on ka mitte nii hea uudis.

"Puudu jääb, nagu mulle tundub, poliitilisest kokkuleppest, poliitilisest otsustusest," ütles Narits.

Kindel on Naritsa hinnangul see, et riigikogu menetluses olev eelnõu kannab kiirustamise märke, sest kohaliku omavalitusse seaduse muudatusi puudutavad punktid tahetakse jõustada kohe "Riigi teataja" ilmumisele järgneval päeval.

"Tulemuseks võib olla see, et valimiste hetkel valitseb Eestis õiguslik kaos just sellepärast, et erinevad pooled on erinevad õigusaktid andnud riigikohtusse," rääkis Jõks.

Ühes on paljud õigusteadlased üksmeelsed: ebademokraatlikule käigule ehk antud juhul soovile jõuga linnaosasid kaotada ei oleks hea vastata ebaloogilise või ebaeetilise käiguga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2009, 08:33
Otsi:

Ava täpsem otsing