Eesti ja Soome uhkused hädas

Tõnis Oja 20. veebruar 2009, 00:00

Eilsest on nüüd selge, et Kalevi suuromaniku Oliver Kruuda ponnistused luua magusakontserni asemel kinnisvara- ning meediakontsern on nüüd ka ametlikult luhtunud ning alanud on Kalevi kontserni lagunemine.

Eile teatas Kalev, et muudetakse ka kontserni ärinime. Kruuda sõnul läheb Eesti tuntuim kabamärk kommivabriku ainuomandusse.

Poolteist aastat tagasi tegid õige otsuse need, kes ASi Rubla ehk Oliver Kruuda tehtud Kalevi aktsiate ülevõtmispakkumise hinnaga 29 krooni vastu võtsid.

Juba toona oli üsna selge, et Kalevist kui meediaettevõttest asja ei saa ning lühiajalises plaanis oli ettevõtte väärtuseks vaid lubatud sissetulev raha. See pidi tekkima siis, kui Indrek Rahumaa riskikapitalifond Alta Capital oleks piima- ja magusatootmise ära ostnud. Raha aga ei tulnud ning lõpp tuli oodatust kiiremini. Ilmselt nii kiiret ja kurba saatust ei oodanud Kalevile mitte keegi.

Praegu on Kalevi turuväärtus 274 miljonit krooni ning vabalt kaubeldavate aktsiate väärtus 20 miljonit krooni.

Suuromanik Kruuda sõnul on Kalevi kõik allüksused müügis ja potentsiaalsele investorile on kõige suurema väärtusega kommivabrik koos kaubamärgi ja moodsa tehasega. Seda võib olla õnnestub investoritele maha müüa.

Nokia. Aga võib olla pakub lohutust teadmine, et naabritel läheb samuti kehvasti. Nimelt langes soomlaste au ja uhkuse Nokia aktsia hind eile enam kui kümne aasta madalaimale tasemele - 8,53 eurole.

Maailma suurim mobiiltelefonide tootja teatas, et saavutas kokkuleppe Euroopa Investeerimispangaga 500 miljoni euro suuruse laenu osas. Jaanuaris teatas Nokia 1,75 miljardi euro suurusest võlakirjaemissioonist, mis oli ettevõtte esimene välismaale suunatud võlakirjaemissioon üldse. Kokku teeb see siis 2,25 miljardit dollarit.

Mobiiltelefonide turu peamiseks võitlustandriks on kujunenud nutitelefonide turg, kus kaks peategijat on ilmselt Nokia ning iPhone. Kauppalehti kirjutas kolmapäeval, et Telia-Sonera mobiilteenuste juhi Pasi Mehtoneni arvates väljub võitjana iPhone.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:57

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing