Andres Herkel: Poliitika pahustumisest Toompeal ja all-linnas

20. veebruar 2009, 08:37

Poliitpoks Tallinna valimiskorralduse
pärast on palju laiema tähendusega, kui eile Riigikogus ja Tallinna volikogus
kõlanud vänged sõnad või kummaline referendum, millel referendumi tunnused
puudusid, kirjutab Isamaa ja Res Publica Liidu liige ja riigikogu liige Andres
Herkel oma ajaveebis.

Järgneb Andres Herkeli arvamus:

"Oleme kaugel küpsele ühiskonnale iseloomulikust ühisarusaamast, milline peaks olema valimissüsteem. Meil ollakse ikka valmis väljakujunenud demokraatiasüsteemi lammutama kas grupihuvide või lihtsalt jonni pärast. Tallinna muutmist üheks valimisringkonnaks ei saa pidada vähetähtsaks, ammugi mitte süütuks sammuks. Kõigepealt tähendab niisugune süsteem seda, et mammutringkonnas kaotavad poliitikud motiivi teha individuaalset tööd valijatega. Ringkond on lihtsalt liiga suur, et valimiskonkurentsis tööga edu saavutada. Valituks osutumise peamisteks eeldusteks on sel juhul kandidaadi üldine tuntus, lausreklaamiks kulutatud raha ning ilmselt ka parteijuhi soosing.

Lisaks soodustab suur ringkond mustvalgete vastanduste võimendamist. Eesti oludes tähendab see seda, et poliitikud asuvad laiema toetuse saavutamiseks otsima üha uusi pronkssõduri-sarnaseid vastasseise. Pole ehk tarvis põhjendada, miks säärane areng on ohtlik ja arulage. Tallinna puhul tähendab ühtse ringkonna rakendamine ka seda, et põlistel linnaosadel nagu Nõmmel tekib põhjendatud soov lahku lüüa.

Tallinna volikogu ning seda dikteeriv linnapea Savisaar asusid oma ühe ringkonna ideega kõiki neid ohte teadlikult meie ette tooma. Reeglite muutmine üsna enne valimisi on veel omaette teema.

Riigikogu katse linnavolikogu sammu Tallinna valimisringkondi sätestava seadusmuudatusega ennetada ei kuulu oma vormistuselt kindlasti šedöövrite hulka. Kuid muud võimalust kiirreaktsiooniks ei olnud ja puudus kindlus, et Tallinna volikogu otsused vaidlustatakse.

Järgnes vastukäigu vastukäik ehk seninägematu obstruktsioon arupärimiste lakkamatu üleandmisega Riigikogus. Kui palju võtab aega nondele vastamine ministrite ja õiguskantsleri poolt on omaette küsimus, kuid kui neid ei otsustata tagasi võtta, siis on Riigikogu ööistungid garanteeritud ka mitmeks eelolevaks esmaspäevaks. Eile õhtul ei saadud Toompeal hakkama isiklike solvanguteta, aga all-linnas olnud asi kordades hullem.

Olga Sõtnik võrdles olukorda Riigikogus Ukraina Radaga. See pole just meeldiv võrdlus. Jüri Adams, kellele me oma seni hästi toiminud riigiõiguse suuresti võlgneme, võrdles nädalapäevad tagasi Ukrainaga hoopiski Tallinna poolt pakutud uut valimiskorda. Nimelt on Ukraina poliitilises süsteemis tõeliselt halb mammutringkonna kogemus – seal on terve riik üks ringkond. Tagajärg – poliitikutel puudub isegi ettekujutus, mis on töö valijatega ning otsustavat rolli ei mängi mitte inimene, vaid raha, mis tema edutamise eest välja pannakse. See valimissüsteem on Ukrainal kaelas nagu painav veskikivi. Verhovna Radat meenutab ka Tallinna volikogu komme saadikuid võimuerakonna poolt jagatavate hüvedega üle võtta (näiteks Kravtšenko ja Melehhova lahkumine Reformierakonnast Keskerakonda).

Mis saab edasi? Pean tunnistama, et poliitikute etteaste kukkus välja kehv, nüüd on pall õigusemõistjate käes. Milline vastuvõetud otsus või seadusepügal kohalike valimiste ajaks kehtima jääb, on raske öelda. Mida varem selgus tuleb, seda parem. Pole välistatud, et sügisel oleme olukorras, millele peame enne järgmisi kohalikke valimisi kaine meelega vigadeparanduse tegema.

Omaette teema on Maardu liitmine Tallinnaga, milles võib näha otsest katset meie pealinna rahvusliku koosseisu muutmiseks.

P.S. Selle loo pealkirjas pruugitud sõna „pahustumine” on kasutanud Ilmar Vene ühe oma esseeraamatu (2002) pealkirjas. Tema jaoks on „pahustumine” seesama, mis on „pahupidistumine”. Siin ei eksi lugeja ka sel juhul, kui peab „pahustumiseks” lihtsalt „pahaks minemist”."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. February 2009, 08:37
Otsi:

Ava täpsem otsing