Riigieelarve tuludes 12protsendine tagasiminek

20. veebruar 2009, 11:04

Võrreldes 2008. aasta esimese kuuga laekus
riigieelarvesse jaanuaris 12,2 protsenti vähem tulusid, mis tulenes peamiselt
möödunud aasta alguse maksulaekumisi mõjutanud aktsiisimäärade tõstmise eelsest
varude kogumisest, teatas rahandusministeerium.

Rahandusministeeriumi andmetel laekus jaanuari jooksul riigieelarvesse 6,9 miljardit krooni, kulusid tehti 6,6 miljardi krooni ulatuses. Riigieelarve tulude ja kulude vahe on jaanuari lõpu seisuga 246 miljonit krooni.

Maksutuludest moodustas suurima osa sotsiaalmaks, mida laekus jaanuaris 2,6 miljardit krooni.

Nii sotsiaal- kui füüsilise isiku tulumaksu laekumine sõltub eelkõige tööturu arengutest. Kuigi jaanuari laekumine ületas mõnevõrra oodatud taset, on tööturu negatiivsete arengute ja majanduse kiire jahtumise tõttu oodata maksulaekumiste vähenemist järgnevatel kuudel. Füüsilise isiku tulumaksust eelarvesse laekuvat tulu mõjutavad järgmistel kuudel aga märgatavalt tulumaksutagastused.

Käibemaksu laekus jaanuaris 1,4 miljardit krooni, aktsiise laekus jaanuaris 897,7 miljonit krooni. Nii käibemaksu kui kütuseaktsiisi madala laekumise üheks põhjuseks on süvenev eratarbimise langus.

Mittemaksulisi tulusid laekus jaanuaris 972 miljonit krooni, mis on 4,7 protsenti eelarves kavandatust.
Suurima osa mittemaksuliste tulude laekumisest moodustavad toetused 309 miljoni krooniga, mis on 2,3 protsenti aasta jooksul planeeritust.

Kulusid tehti jaanuaris kokku 6,6 miljardi krooni eest, mis moodustab riigieelarves aastaks planeeritust 6,9 protsenti. Võrreldes eelnevate aastatega tõusid väljamaksed jaanuari kuludes vaid suurenenud sotsiaalkulude arvel.

Eraldisi tehti riigieelarvest jaanuaris 5,6 miljardi krooni ulatudes, mis moodustas kõigist jaanuari kuludest valdava enamuse. Suurima osakaaluga on sotsiaalkulud, mis moodustasid 3,6 miljardi krooniga enam kui 54 protsenti kõigist jaanuari väljamaksetest. Sotsiaaltoetuste väljamaksmise kord ja suurus on erinevate seadustega määratletud ning jaguneb kuude lõikes üsnagi võrdselt.

Tegevuskulusid tegid riigiasutused 980 miljoni krooni ulatuses, mis on 5,7 protsenti eelarves planeeritust. Tegevuskuludest suurem osa, 605 miljonit krooni, on kasutatud personalikuludeks (töötasud, maksud ja erisoodustused) ning 375 miljonit krooni on kasutatud majandamiskuludeks. Võrreldes 2008. aasta jaanuariga kasutati käesoleva aasta jaanuaris tegevuskulusid nii protsentuaalselt kui absoluutmahus väiksemal määral.

Investeeringuid tehti jaanuaris 35,6 miljonit krooni ehk 0,7 protsendi ulatuses eelarves planeeritust. Tavapäraselt on esimeste kuude väljamaksed investeeringutele väiksemad ning väljamaksed kuiselt järjest suurenevad. Aasta alguses alles alustatakse lepingute sõlmimist ja hangete väljakuulutamist ning suuremate reaalsete makseteni jõutakse alles järgnevates kvartalites.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. April 2009, 17:28
Otsi:

Ava täpsem otsing