Tallinna volikogu jõudis riigikogust ette

20. veebruar 2009, 07:39

Tallinnas toimus eile õhtul
poliitiline vägikaikavedu kahes seadusandlikus kogus: riigikogu hääletas
kohalike valimiste eel Tallinna linnaosade kaotamise keelustamise poolt, samas
volikogu hääletas Tallinna linnaosade kaotamise poolt.

Nii riigikogus kui volikogus algas istung kummagi opositsiooni venitamistaktikaga. Volikogus alustasid opositsioonilised IRL, Reform ja sotsiaaldemokraadid istungit venitamisstiiliga, millega Keskerakond eile säras riigikogus: pikad kõned, ohtrad ettepanekud ja arupärimised, vahendavad ERR uudised.

Volikogu istungil ei läinud läbi ükski opositsiooni ettepanek päevakorrapunktide väljaarvamiseks, küll aga volikogu esimehe idee lükata tahapoole umbusaldusavalduse hääletamine tema vastu ning tuua esimeseks Tallinna linnosasid ja ühinemist puudutavad eelnõud.

Riigikogus jätkas Keskerakond ohtrate arupärimiste esitamisega valitsusliikmetele.

Heitluse ajendiks oli võidujooks, kumb organ suudab esimesena oma linnaosasid puudutava eelnõu otsuseks vormistada. Tallinna volikogus oli arutusel Tallinna linnaosade kaotamist ja lähivaldadele ühinemisettepaneku tegemist puudutavad eelnõud, riigikogus aga soolise võrdõuguslikkuse ja teiste seaduste muutmise eelnõu, millega muu seas soovitakse keelata linnaosade kaotamine valmisaastal.

Ainsa erakonnana on Rahvaliit teatanud, et Riigikogus ja Tallinna linnavolikogus toimuv on häbiväärne ja kahjustab parlamendi usaldusväärsust. "Rahvaliit ei osale Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ja Keskerakonna korraldatavas valimisvõitluses," märkis Rahvaliit.

Keskerakond tegi aga avaliku pöördumise, milles süüdistas reformierakondlasest riigikogu aseesimeest arupärimiste esitamiseks kulutatava aja vähendamises ühe minutini.

Pärast teravas õhkkonnas toimunud hääletust pani Tallinna linnavolikogu opositsioon eile õhtul hääletusele umbusaldusavalduse volikogu esimehe Toomas Vitsuti vastu, kellele heideti ette, et ta on Tallinna linnaosade kaotamiseks käivitatud on buldoosermenetluse. Umbusaldus kukkus läbi - poolt hääletas 19 linnavolinikku, vastu oli 34.

„34 häält näitab, et toetus mulle on ametisse astumise ajaga võrreldes kasvanud, tänan selle eest,” sõnas Vitsut

Tallinna volikogu otsuse kohaselt tuleb Tallinnasse kaheksa linnaosa asemele kümme piirkonda ja linnaosavalitsustest kujundatakse piirkondlikud ametid. Nagu märkis eelnõu algataja, linnavolikogu esimees Toomas Vitsut, peab haldusreform tõhustama linnavõimu toimimist elanike teenindamisel, säästma valitsemiskulusid ja tugevdama asumipõhist identsust.

„Meie linnas on mitukümmend asumit, kuid neist mitme ajaloolised nimed kipuvad ununema. Linnaelanik määratleb end pigem Kalamaja või Pelgulinna kui Põhja-Tallinna asukana. Samuti on veider lugeda Mõigut Kesklinna osaks. Haldusreformiga tahame asumeid rohkem teadvustada ja elustada ning muuta nii oma linna inimkesksemaks ja kodusemaks,” selgitas Vitsut.

Tema sõnul seab reform samuti sihiks piirkondliku võimu depolitiseerimise, kui piirkondlikke ameteid hakkavad juhtima ametnikud. Seegi teenib Vitsuti hinnangul säästmise ja selguse eesmärki. Muudatused, mille poolt hääletas 63 linnavolikogu liikmest 35, on kavas teostada 1. juuliks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2009, 18:36
Otsi:

Ava täpsem otsing