Riik venitab rahavaru suuruse avaldamisega

Virge Lahe 23. veebruar 2009, 00:00

Eelmise nädala esmaspäevaks pidi ministeerium avaldama riigi reservide suuruse jaanuari lõpu seisuga. Samal päeval teatas ministeeriumi avalike suhete osakond, et arvutamine viibib, kuna selle põhimõtted on muutunud. Teiseks hilinemise põhjuseks nimetati raskeid aegu, mis nõuab vähemalt arvult ametnikelt suuremat pingutust.

Reservide seis lubati avalikustada eelmise nädala jooksul. Reede hommikul teatas ministeerium, et reservid on kokku arvutatud, kuid üht-teist on vaja veel täpsustada. Nii 2008. aasta lõplik seis kui ka reservi maht tänavu jaanuari lõpus lubati avalikuks teha selle nädala alguses, tõenäoliselt kolmapäeval.

Jaanuari keskel kirjutas Äripäev, et eelmise aasta lõpus üles hüpanud riigi valitsemiskulude tõttu kahanesid detsembris riigi reservid 6 miljardi krooni võrra ehk 200 miljonit krooni päevas.

Kui novembris ulatus riigikassa hallatavate reservide maht koos haigekassa, töötukassa ja KredExi finantsvahenditega 25 miljardi kroonini, siis aasta lõpus oli rahandusministeeriumi hinnangul järel 19 miljardit.

Mullu jaanuarist novembrini ulatusid riigieelarve kulud 5,9-7,9 miljardi kroonini kuus, ent detsembris löödi sirgeks 11,5 miljardit. Rahandusministeeriumi pressiesindaja Piret Seeman põhjendas reservide vähenemist toona sellega, et aasta lõpus suurenevad eelarve kulud investeeringute ja sihtotstarbeliste eraldiste kasvu tõttu.

Riigireservi suurust oli raske välja selgitada ka jaanuari lõpus, mil riigikogu rahanduskomisjoni liikmed põiklesid Äripäeva sellekohasest küsimusest kõrvale. Komisjoni reformierakondlasest juht Jürgen Ligi jäi toona minister Ivari Padariga reserviteemalist kohtumist meenutades vastamisega jänni. "Ei ma nii... Selles suurusjärgus... Nad vähenevad kogu aeg... Laekumised, nii palju, kui ma aru saan... Ei, ma ei hakka seda uudist tekitama," rääkis ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing