Ene Ergma soovib kärpida kuluhüvitisi 2/3 võrra

23. veebruar 2009, 13:28

Riigikogu esimees Ene Ergma tegi ettepaneku
kärpida riigikogu liikme tööga seotud kulude hüvitamiseks ettenähtud vahendeid
täna kehtiva kuni 30% asemel kuni 10%ni palgast.

Ergma koostöös fraktsioonidega tehtud ettepanek on seotud Riigikohtu tänase otsusega tunnistada Riigikogu liikme palga ajutise korralduse seadus põhiseadusega vastuolus olevaks.

Ergma selgitas, et riigikogus on kaks korda vastu võetud selle koosseisu jaoks palku külmutav seadus, mis oleks muuhulgas külmutanud ka varasemate parlamendikoosseisude eripensionid, kuid president jättis nimetatud seaduse välja kuulutamata. Ka ei toetanud Riigikogu otsust riigi kõrgeim kohus.

Riigikogu esimees avaldas lootust, et ettepanek kuluhüvitiste veelgi suurema kärpimise osas leiab toetust põhiseaduskomisjoni aruteludes. "Praeguses riigi keerulises finantsseisus on vaja üle vaadata kõik kuluartiklid, sealhulgas kuluhüvitistega seonduv. Fraktsioonide üksmeelne otsus on vähendada riigikogu liikme tööga seotud kulude hüvitamiseks ettenähtud vahendeid kahe kolmandiku võrra," selgitas Ergma.

Algatajate hinnangul väheneksid seadusemuudatusega Riigikogu eelarvelised kulutused kümne miljoni krooni võrra aastas. Nimetatud piirang kehtib kuni Riigikogu XI koosseisu volituste lõppemiseni. "Eeldatavasti jõustub seadus märtsi alguspoolel, kui president seaduse välja kuulutab," ütles põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde.

Riigikogu liikme staatuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega vähendatakse riigikogu liikmetele tööga seotud kulutusi ning loobutakse Riigikogu liikme abi institutsioonist, läbis esimese lugemise 18. veebruaril. Teine ja kolmas lugemine on kavas 25. ja 26. veebruaril.

Seaduse ülesanne on vähendada riigikogu liikme tööülesannete täitmisega kaasnevate kulude hüvitamise piirmäära. Kuluhüvitiste märgatava kärpimisega tuleb parlamendiliikmetel osa tööga seotud kulusid katta palgatõusu arvelt.

Eelnõu kaotab ka Riigikogu liikme abi institutsiooni, mis kehtiva seaduse järgi peaks rakenduma Riigikogule, mis valitakse 2011. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. February 2009, 16:15
Otsi:

Ava täpsem otsing