IMF vajab kriisiabiks lisaraha

23. veebruar 2009, 10:59

IMFi rahavarusid tuleb vähemalt
kahekordistada, et fond oleks võimeline abistama kriisis hätta sattunud riike,
tõdesid eile Berliinis kohtunud Euroopa riikide juhid, kes kooskõlastasid
seisukohti enne aprillis Londonis toimuvat G20 arenenud ja arenevate riikide
tippkohtumist.

„IMFi rahavarusid tuleb kahekordistada, et hätta sattunud liikmesriike oleks võimalik kiiresti ja paindlikult abistada,“ seisis kohtumise lõppdokumendis. See tähendaks fondi rahavarude paisutamist vähemalt 500 miljardile dollarile.

IMFil on praegu 142 miljardit dollarit, mida saab kohe kasutada ning veel 50 miljardit dollarit, mida saab kokku suhteliselt kiiresti. Äsja allkirjastati kokkulepe Jaapaniga 100 miljardi dollari laenamiseks. Teistelt liikmesriikidelt taotleb fond lisa ca 150 miljardit dollarit, kirjutas Financial Times.

Fondi rahavarude täiendamist saadab laiem debatt selle üle, et arenevad riigid saaksid fondis vastutasuks oma rahalise toetuse eest suurema sõnaõiguse. Ka see teema on üleval aprillis G20 riikide kohtumisel.

IMFi endise peaökonomisti Simon Johnsoni sõnul pärsib IMFi rahavarude nappus praegu Ida-Euroopa tõhusat abistamist. „Abipaketid on ilmselt väiksemad kui vaja oleks, sest fond kardab raha lõppemist,“ kommenteeris Johnson ajalehele Financial Times.

Samal seisukohal on teine endine IMFi peaökonomist Ken Rogoff. „IMFil pole kaugeltki neid ressursse, mida on vaja kogu Ida-Euroopa stabiliseerimiseks,“ ütles ta.

Rogoff kordas Maailmapanga juhi Robert Zoellicki üleskutset, et Euroopa Liit võtaks endale Ida-Euroopa pangandus- ja valuutakriisist päästmiseks suurema rolli. Seni on EL Ungarile ja Lätile eraldanud umbes 10 miljardit eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. February 2009, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing