2050. aasta jalgpalli maailmameistrid – robotid

26. veebruar 2009, 20:54

Suluseisu põhimõtet pole kuigi lihtne
seletada ühelegi võhikule. Kuidas seda ning ka teisi jalgpalli reegleid,
liikumisi ja strateegiaid õpetada aga elutule jalgpallirobotile?

Teadlased on valmis saanud automaatse meetodi, mis võimaldab robotil areneda inimeste käitumist kopeerides. Miks on vaja õpetada roboteid jalgpalli mängima? Esimeseks eesmärgiks on võita iga-aastane robotite maailmameistrivõistlus Robocup. Rahvusvahelised töörühmad ehitavad roboteid, mis võistlevad omavahel ilma inimese kontrollita. Sel aastal toimub võistlus juunikuus Austrias Grazis.

Pikaajalisemaks eesmärgiks on ehitada samadel põhimõtetel praktilisemaid roboteid, mida saaks kasutada näiteks päästetöödel, kirjutas LiveScience.

Madridi Carlos III ülikooli teadlased töötasid jalgpallirobotite arendamiseks välja uue tehnoloogia. „Uurimistöö eesmärgiks on programmeerida mängija, hetkel küll virtuaalne, jälgides jalgpalliliigas mängiva inimese tegutsemist,“ ütles uurimuse esimene autor Ricardo Aler.

Lisaks robotitele võistlevad RoboCupil ka tarkvaraprogrammid. Neid kasutati ka uurimuses, kus inimestest mängijad asetati lihtsatesse mängusituatsioonidesse, kus nad said valida piiratud tegutsemisvõimaluste vahel. Nende otsused salvestati ning neid kasutati virtuaalse klooni loomiseks, kelle käitumisstsenaariumid tuletatakse inimese käitumisest. Õppimisprotsess muudeti automaatseks, et virtuaalne mängija saaks erinevaid mängustsenaariume jälgides oma teadmistepagasit täiendada.

Programm on õppimises tegemas esimesi edusamme, näiteks palli suunas liikumises ning löögi ajastamises. Eesmärgiks on aga programm, mis mõistab mängu kõiki peensusi, muuhulgas ka suluseisu reeglit. Sellise programmiga varustatud robot oskab mänguväljakul valida situatsioonile kohase käitumisstrateegia. Kaasaegsed arvutimängud, näiteks FIFA 2009, kasutavad juba detailseid simulatsioonimootoreid, tuleviku uurimistöö eesmärgiks on nende teadmiste ülekandmine robotite füüsilisse maailma.

RoboCupi organiseerijad seavad endale suuri eesmärke. Oma võrguleheküljel kirjutavad nad: „21. sajandi keskpaigaks võidavad täiesti autonoomsed humanoidrobotid FIFA reegleid järgides jalgpallimatši viimaste maailmameistrite vastu.“

„Deep Blue suutis 2007. aastal maailmameistrit Kasparovit males võita – miks ei võiks jalgpallirobotid sama saavutada,“ ütles Aler.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing