Alar Karis: väiksed erakõrgkoolid lõpetavad tegevuse või ühinevad

26. veebruar 2009, 11:45

Lähemate aastate jooksul toimub
kõrgharidusturu korrastumine – väiksed erakõrgkoolid lõpetavad tegevuse või
ühinevad, eelkõige püüdes liituda avalik-õiguslike ülikoolidega, lausus Tartu
Ülikooli rektor Alar Karis.

Järgneb intervjuu Alar Karisega:

Kas tasulist kõrgharidust omandavatele üliõpilastele pakute te nüüd majanduslanguse ajal veel paindlikumaid maksegraafikuid?

Tartu ülikoolis on juba varasemast ajast maksegraafik paindlik: üliõpilane maksab neljas jaos aasta jooksul. Seni pole suuremat paindlikkust pakkunud. Ka üliõpilastelt pole sellesisulist ettepanekut tulnud. Muide, doktorantidelt ei küsi me üldse õppemaksu. Eksternidel on sageli lõputöö õppemaksust vaba, dekaanil on õigus vastav otsus vastu võtta. Samas ei saa ülikoolid pakkuda erilisi sotsiaalseid garantiisid, kuna selleks puudub ressurss.

Kui palju on võlgu olevate üliõpilaste arv kasvanud võrreldes eelmise aastaga?

Maksevõlglasi on olnud aga kogu aeg, ka n-ö õitsva majanduse perioodil. Kevadsemestri õppemaksu esimese osa tähtaeg on alles veebruari lõpus (teine osamaks märtsis) ja siis on näha, kas mingeid mõjusid juba on. Ühe erakonna noortekogu andmetel on suurenenud akadeemilisele puhkust plaanivate tudengite arv, tuues põhjuseks enda või perekonna majandusliku olukorra halvenemise.

Kas mõnel üliõpilasel võib rahaliste raskuste tõttu kõrgharidus ka saamata jääda?

Seda on juhtunud kogu aeg. Paraku puudub Eestis arvestatav õppetoetuste süsteem. Kindlasti oleks vajalik arutada õppetoetuste süsteemi vajadusepõhiseks muutmise kiirendamise võimalusi.

Kui palju võib sel aastal üliõpilasi just makseraskuste tõttu välja langeda?

Seda on raske ennustada. Õppeaasta lõpus saab teha kokkuvõtteid. Hetkel ei ole isegi kevadsemestri õppemaksu tasumise aeg kätte jõudnud. On selge, et töökohtade kaotamiste tingimustes on üliõpilased pandud valiku ette. Vallandamise asemel võiks tööandjad kaaluda noorte suunamist haridusteed jätkama või ümber õppima, leides võimalus õppemaks kinni maksta. See tuleb kokkuvõttes odavam kui koondamine ja tulevikku silmas pidades toob kuhjaga tagasi. Kui on seadusandlike takistusi (näiteks erimaksustamine), siis need tuleks kõrvaldada.

Mis te arvate, mis see aasta tasulistele erakõrgkoolidele tuua võib? Kas mõni võib olla sunnitud uksed sulgema?

Majanduskriis ja demograafiline langus võimendavad teineteist, paraku. Tasulised kõrgkoolid õpetavad valdavalt madala omahinnaga erialasid, mis on küll õppijate seas populaarsed, kuid riigis ja ühiskonnas valitseb suhtumine – nende erialade lõpetajate osas on meil ületootmine.

Ennustan, et suureneb täienduskoolituses ja ümberõppes õppijate arv: Tartu Ülikool on suurendanud seda mahtu 2008. aasta jooksul ligi 21 000 õppijani (2007 oli 19 000) ja on turul suurim koolitaja. Ka see, et tasemeõpe on erimaksustatud, kuid täienduskoolitus mitte, annab tööandjale suuna just investeerida läbi täienduskoolituse.

Kindlasti toimub lähemate aastate jooksul kõrgharidusturu korrastumine: väiksed erakõrgkoolid lõpetavad tegevuse või ühinevad (on seda juba viimase nelja aasta jooksul teinud), eelkõige püüdes liituda avalik-õiguslike ülikoolidega. Avalik-õigusliku ülikoolid peaksid selgeks tegema, mis on nende eripära ja vähendama dubleerimist. Ma ei välistaks ka siin liitumisi.

Kui palju sel aastal võib väheneda tasuliste õppurite arv?

Raske öelda, see sõltub paljudest muutujatest. Ma ei usu, et me siin võrreldes teiste riikidega erandiks oleme. Rasked ajad on reeglina inimesi pigem toonud ülikoolidesse ennast täiendama või poolelijäänud õpinguid jätkama.

Kas olete kaalunud varianti ka rasketes majandusoludes õppemaksu alandada?

Enamikel õppekavadel on võimalik õppida väiksema õppemaksuga võrreldes riigi poolt eraldatavate õppekohtade maksumusega. Seega, ülikool kaudselt toetab tasulist õpet. Õppemaksu alandamine tähendaks õpetamise kvaliteedi langust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. February 2009, 16:10
Otsi:

Ava täpsem otsing