Inimesed ka elektrit tootma

26. veebruar 2009, 13:45

Milleks on vaja patareisid ja akusid, kui
meid ümbritsev maailm on täis liikuvaid objekte, mis ainult ootavad, et nende
kulutatud energia ära kasutataks.

Georgia tehnoloogiainstituudi materjaliteadlane Zhong Lin Wang on võtnud kasutusele piesoelektrilised nanojuhtmed, mille abil saab elektrit tootma panna näiteks klaviatuuril teksti kirjutava inimese sõrmed, kirjutas New Scientist.

Wang demonstreeris oma ideed kasutades hamstrit, kellele on selga pandud väike seljakott nanojuhtmetega. Kui hamster jookseb, siis liiguvad ka juhtmed ning tekib elektrivool. Praktiliste rakenduste jaoks selline lahendus küll esialgu ei kõlba, sest hamster suudab tekitada vaid 0,2 voldise pinge ning kõigest ühe nanoamprise voolu. See aga ei tähenda, et idee oleks kasutu. Nanojuhtmeid saab juurde panna ning ühe hamstri asemel võib ju olla mitu.

Ja lõpuks on hamster ainult näide. Tegelike rakenduste jaoks oleks mõistlik kasutada pigem suuremaid organisme või liikuvaid objekte. Kõige tõenäolisemaks on inimese enda tekitatud energia ärakasutamine, et laadida näiteks mobiiltelefone või meediapleiereid.

Üheks võimaluseks on kanda kindaid, mis klaviatuuril teksti kirjutava inimese sõrmeliigutusi energia tootmiseks kasutab. Kui hakata otsima viise, kuidas sellist elektritootmisviisi ära kasutada, leiab võimalusi kõikjal.

Näiteks jooksja või jalutaja põlveliigesed laadimas mp3-mängijat või südamelöögid laadimas südamestimulaatorit. Tänapäeval otsitakse viise, kuidas auto saaks näiteks pidurdamise energiat kasutada ning samasugune tehnoloogia on ilmselt peagi olemas ka inimeste jaoks. Edu saadab sellist tehnoloogiat aga vaid juhul, kui ta on inimestele mingi põhjusel vajalik või kasulik ning on kasutamiseks piisavalt mugav.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. March 2009, 10:03
Otsi:

Ava täpsem otsing