USA defitsiit 1 750 000 000 000 dollarit

26. veebruar 2009, 15:19

Täna esitab USA president Barack Obama
Kongressile oma esimese riigieelarve eelnõu, kus defitsiit on agentuuri
Bloomberg andmeil 1,75 triljonit USA dollarit.

See vastab 12%le SKPst ning on suurim Teise maailmasõja lõpust. Obama lubab oma esimese ametiaja lõpuks eelarvedefitsiiti umbes poole võrra vähendada, kuid ka aastal 2013 oleks see ikka veel 533 miljardit dollarit.

Suure osa defitsiidist sai Obama pärandiks George W. Bushilt, kuid selles on ka suured abipaketid riigi majanduse ja finantssüsteemi toetamiseks. Obama eelarvekavas on ettepanek eraldada finantssektori toetuseks veel 750 miljardit dollarit.

Wall Street Journal kirjutas täna, et Obama eelnõus on 634 miljardi dollari eest maksutõuse ja eelarvekulude kärpimist, et rahastada järgmise kümne aasta jooksul ulatuslikku tervishoiusüsteemi reformi, mis oli üks peamistest Obama valimislubadustest. Maksutõusudest peaks 10 aastaga laekuma 318 miljardit dollarit. Muuhulgas kaotavad kõrgema sissetulekuga inimesed võimaluse arvestada maksustatavast tulust maha eluasemelaenu intresse ning heategevuseks annetatud summasid.

Leht kirjutab, et Obama eelarve on nagu öö ja päev võrreldes Bushi eelarvega, mis sisaldas maksukärpeid seinast seina. Obama ei kavatse pikendada Bushi maksukärpeid jõukamale elanikkonnale, mis aeguvad 2011. aastal. Eelnõus on mitmed ettepanekud ettevõtetele uute maksude kehtestamiseks – üks neist selleks, et takistada töökohtade üleviimist USAst välisriikidesse.

Obama plaanib kärpida kaitsekulutusi ning toetusi põllumajandusele. Aastast 2012 on eelarve tuludesse kavandatud juba ka 75 miljardi dollari laekumine heitmekvootide müügist.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. February 2009, 15:40
Otsi:

Ava täpsem otsing