Laevaga unistustemaale

Mari Hiiemäe 27. veebruar 2009, 00:00

Etendus on loomulik järg 2008. aasta sügisel Von Krahli Akadeemias läbimängitud teatridebattidele "Kas on elu pärast kapitalismi"?, mille käigus rahvusvahelise taustaga näitlejad-kunstnikud mõtisklesid ideaalse ühiskonna olemuse üle nii päevapoliitilise kui ka igavikulise vaatenurga kaudu.

Seekord on aga näitlejad kehastunud laeva M/S Velua meeskonnaks, mis on teel unistuste vabariiki. Kujuteldava riigi vapikirjaks on "Liberty, Love, Poetry" ning seda riiki juhivad poeedid. Tavapärased ühiskonda kammitsevad reeglid seal ei kehti - ebareeglipärasus on riigi põhiseadusesse sisse kirjutatud.

Et unistustemaad publikule võimalikult värvikalt ette maalida, räägivad laevamehed sellest lugusid, laulavad ja teevad muid trikke, et pealtvaatajaid lõbustada. Osa infost jõuab vaatajateni ka ekraani vahendusel. Meeskonnaliikmed kõnelevad eesti ja inglise keeles.

Nagu ka "Kas on elu pärast kapitalismi?" jätab "Unistuste Vabariik", nii mõnedki otsad lahtiseks. Suures plaanis on etenduse süþee küll fikseeritud, kuid see sisaldab väikeseid valikuid, mis mängitakse tegevuse käigus läbi just sellisele olukorrale vastavalt, nagu parajasti kujuneb. "Veidi saab etenduse kulgu suunata iga inimene publiku seast," rääkis Von Krahli teatrijuht Peeter Jalakas.

See, mismoodi lubatud unistustemaale kohale jõutakse, sõltub Jalaka sõnul otseselt pealtvaatajatest. "Kohale jõutakse aga kindlasti. Iga inimese enda sees on ju see unistuste riik olemas," lubas Jalakas.

Publik teeb reisi unistustemaale kaasa koos meeskonnaga. Et vaatajad ennast rohkem tegevusega seotuna saaks tunda, kehtib etenduste päevadel M/S Velua kohalikus baaris uudne rahaühik kraal, mida vahetatakse kõigile soovijatele kohapeal Eesti kroonide vastu kursiga 1:11.

Etendus sobib Jalaka hinnangul vaatamiseks igale avatud hingega intelligentsele inimesele. Mingit erilist sisseelamisvõimet see ei nõua.

"See on omamoodi lihtne muinaslugu. Seda on kergem jälgida neil, kes on tuttavad sarjaga "Kas on elu pärast kapitalismi?", kuid eeltingimuseks see kindlasti ei ole," arvas Jalakas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing