Nokk kinni, saba lahti

Romet Kreek 27. veebruar 2009, 00:00

Börsid ja investorid käituvad suisa kummaliselt. Ei ole haruldased olukorrad, kus üks päev valitseb pseudopõhjusel eufooria, mis järgmisel päeval sama kähku möödub.

Olen mõelnud suurendada kullas positsiooni, kuid olen seda otsust edasi lükanud. Tundub, et hea aeg osta kollast metalli on siis, kui panagaaktsiad rallivad. Põhjus peitub selles, et pangaaktsiad on ilmselt üks kõige spekulatiivsemaid valikuid aktsiate seas. Pangad on ülihalvas seisukorras, kuid nende hirmsasti kukkunud aktsiatega katsetatakse, et võib-olla olukord paraneb. Ehk kui pangaaktsiad kerkivad päevaga 10-20% protsenti, võiks seda vähemalt ajutiseks eufooriaks nimetada.

Selline päev oli näitaks jälle eile. Euroopa laia DJ Stoxx 600 indeksit vedasid allsektori finantsid, mille indeks kerkis pea 7 protsenti. Lloyds Banki aktsia oli meie aja järgi kella 17.15ks tõusnud 25,3%, Royal Bank of Scotlandi oma 19,5%, ING Groep 18,3%, UBS 14,9%. Kümnest suuremast tõusjast indeksis vaid kaks ei kuulunud pankade ja kindlustuste sekka.

USAs kerkis S&P 500 finantssektori allindeks üsna börsipäeva algul 5%. Zions Bancorpi aktsia tõusis 25,6%, Fifth Third 23,7%, Suntrust Bank 17%, Regions Financial 16,5%, Capital One 16,1%, Bank of America 12% ja Comerica 11,6%.

Milline pidu. Kas see jääb kestma, ei tea, kuid see ei tundu väga tõenäoline. Kusagilt leitakse jälle mõni negatiivne uudis ja rollid vahetuvad.

Kulla hind on aga tulnud päris jõudsalt alla. Eilne langusprotsent oli 1,65, untsi hinnaks 938 dollarit.

Kas mõni põhjus, miks kulda osteti, on kadunud? Kas pangad on muutnud tugevamaks? Kas krediidiriskid on oluliselt vähenenud? Kas keskpangad on oma loodud likviidsust vähendanud? Kas makrouudised on paranenud? Ei paista. Silmapiiril on küll pikendatud Washingtoni leppe lõpptähtaja lähenemine, mis piirab keskpankade kulla müüki. See lõppeb septembris. Kui keskpankadel on siis soovi suuremas mahus kulda müüa, võib juhtuda, et lepingut ei pikendata või suurendatakse lubatud müügimahtu.

Samas on kuld päris heaks kaitseks võimalike väga halbade stsenaariumide vastu. Parem karta, kui kahetseda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing