BÖRS: Kahjumiaasta ka parimaile

27. veebruar 2009, 19:29

Eelmine aasta oli Berkshire Hathaway’le
ilmselt halvim viimase 44 aasta jooksul, mil ettevõtet on juhtinud kuulus
investor Warren Buffett.

Vaid korra varem, aastal 2001, on ettevõtte aktsia raamatupidamislik väärtus langenud ning siis vajus näitaja 6,2 protsenti. Sedakorda tuleb mõõdiku kukkumisprotsendiks Fox-Pitt Keltoni analüütik Gary Ransomi hinnangul 8,5 protsenti.

Berkshire on juba neli kvartalit järjest teatanud kahjumitest, mida võib julgelt siduda aktsiaturgude halvima 12 kuuga alates 1937. aastast.

Kuigi Buffett on derivatiive nimetanud massihävitusrelvadeks finantsmaastikul, on tema õlul 35,5 miljardi dollari eest nendega seotud riske.

Täpsemalt kujutasid väärtpaberid endast kindlustuspoliise USA ja välismaa aktsiate pikaajalise languse vastu.

Ettevõte küll müüs sõlmitud lepingud 4,85 miljardi dollari eest, kuid jättis endale vastutuse nende kaotustest. Kui aastast 2019 liiguvad neli indeksit, sealhulgas S P, allapoole lepingute sõlmimise taset, peab Berkshire selle eest maksma.

Ainult juhul, kui kõik indeksid liiguvad nulli (mis on ülimalt vähetõenäoline), tuleb Buffetti suurettevõttel kanda kogu 35,5 miljardiline kahju.

Lepingute müügist saadud raha investeeris vanameister ettevõtete General Electric ja Goldman Sachs eelisaktsiatesse ning Harley Davidson ja Tiffany’s võlakirjadesse. “Raha teeb raha” paistab Buffetti puhul eriti hästi kehtivat, sest keskmiselt toodavad tehtud investeeringud Berkshire’le 15protsendilist tootlust.

Seega ei tasu liigselt nukrutseda või kedagi süüdistada, kui enda investeeringute väärtus kehvakeseks langenud on. Ka kõige rikkamad ja kuulsamad saavad valusaid lakse, pole neid, kes alati võidaks. On lihtsalt need, kes oskavad ka kaotusest võiduga välja tulla.

Tallinn. Tallinna börsil oli reedel viimane päev eelmise kvartali majandustulemuste teatamiseks ning enamik ettevõtteid kasutas seda võimalust.

Vaid üks ettevõte, Arco Vara, palus aruande esitamiseks kahenädalast ajapikendust ning esitab dokumendi hiljemalt 13. märtsiks.

Börsi käibeks kujunes 5,5 miljonit krooni, millest suurim osa läks Tallink Grupi kontole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. February 2009, 19:29
Otsi:

Ava täpsem otsing