Eesti metsatööstus kohaneb kriisiga

28. veebruar 2009, 11:11

Eesti metsatööstus otsib vähenenud nõudluse
ajal viise, kuidas üleilmne majanduskriis üle elada ja uue tõusu ajal taas
maailmas konkurentsivõimeline olla. Päästerõngast nähakse puidu suuremas
kasutamises energiakandjana.

„Eks keeruline on igal pool,” ütles metsatööstuse liidu tegevjuht Andres Talijärv Võrumaa Teatajale. „Praegu on seis selli shy;ne, et nõudmine puidust toodete järele on maailmaturul kõvasti langenud. Mis edasi saab, on raske prognoosida.”

Puidu hinnad paar aastat tagasi shy; hullumeelsetesse kõrgustesse vedanud paberitootmist viiakse Talijärve andmeil Euroopast välja. See on oluliselt kitsendanud Eesti metsaomanike võimalusi paberipuitu turustada, eriti raske on see tema sõnul Võrumaal, mis asub sadamast kaugel ja kus kohapeal paberipuitu ei kasutata.

„Kolm aastat tagasi elasime nagu või sees, sest igal kaikal, mis metsast välja toodi, oli ostja olemas,” lausus Talijärv.

Näiteks 2007. aasta lõpus maksti paberipuu tihumeetri eest 900 krooni. „Juba siis sai öeldud, et see on hind, millest tänane põlvkond hakkab lastelastele muinasjuttu rääkima. See oli buumi tipp,” ütles Talijärv. „Nüüdseks on see hullumeelsus läbi. Paberitehased vähendavad oma tootmist Euroopas ja meile kipub paberipuu kätte jääma,” jätkas Talijärv.

Uus suund metsamajanduses on tema sõnul seotud energeetikaga. See on potentsiaalne turg ka paberipuule. „Puidule ei teki uus nõudlus mitte tselluloositööstuses, vaid energiamajan shy;duses,” sõnas ta. „Jätame Venemaalt gaasi ostmata ja see on meie impordi vähendamine.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. February 2009, 11:11
Otsi:

Ava täpsem otsing