Rahvusvahelised pangad süstivad Ida-Euroopasse 24,5 mld eurot

28. veebruar 2009, 19:12

Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank
(EBRD), Euroopa Investeerimispank (EIB) ja Maailmapank teatasid eile 24,5 mld
eurosest (383 mld krooni) päästepaketist Ida- ja Kesk-Euroopa pankadele
suunitlusega eriti laenamiseks väike- ja keskmistele ettevõtetele.

"25 mld eurot võib küll kõlada suure rahana, kuid pankade poolt Ida-Euroopasse laenatud 1,7 triljoni dollariga võrreldes on see köömes," kommenteeris kava Reutersile Royal Bank of Canada arenevate turgude spetsialist Nigel Rendell. Summa on plaanis välja anda kahe aasta kestel, kirjutas International Herald Tribune.

Ida- ja Kesk-Euroopa majandused on peale Berliini müüri langemist suures osas näidanud kasvubuumi nondesamade Lääne pankade laenude toel, kes nüüdses languses ise kiratsevad. Kolm organisatsiooni teatasid kavast eile, just enne homset Euroopa Liidu tippkohtumist arutamaks, kuidas panku kriisist päästa. EBRD osa kavas on 6 mld eurot, EIB-l 11 mld eurot ja Maailmapangal 7,5 mld eurot. Pankade teatel tähendab see finantseerimine ka kindlustamist poliitiliste riskide vastu.

Eile tõusid uudise järel Poola, Ungari ja Tshehhi valuutad euro suhtes umbes ühe protsendi. Kriisi tingimustes on näiteks poola zlott oma eelmise suve kõrgtasemelt langenud euro suhtes 48%.

Viimaste kuude jooksul on Rahvusvaheline Valuutafond eraldanud kokku 50 mld dollarit abipakette Islandi, Ungari, Läti, Ukraina, Serbia ja Valgevene majandusse. Avalike teenuste kokkutõmbamine on poliitikute suhtes tõstnud rahulolematust, mis Islandil ja Lätis on viinud valitsuse kukkumisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. February 2009, 19:12
Otsi:

Ava täpsem otsing