Nokia kiikab arvutiturule

Tõnis Oja 02. märts 2009, 00:00

Soome eelmise lama ajal seitseteist aastat tagasi tegi värskelt tegevjuhiks saanud Jorma Ollila koos toonase finantsjuhi Olli-Pekka Kallasvuoga kõige olulisema otsuse Nokia ajaloos - panna kõik ühele kaardile ning keskenduda ainult telekommunikatsioonile.

"Istusime Olli-Pekkaga peakorteris ning mõtlesime, mida teha," meenutas Ollila aastaid hiljem. "Meil olid väga rahuolematud Soome aktsionärid, väga rahuolematud välisaktsionärid ning ainus, mida me teha saime, oli aktsia tulususele vundamenti laduma hakata," kinnitas ta 2000. aasta kevadel ajakirjale Fortune.

Ka praegu on Nokia olukord toonasega üsna sarnane.

Ka praegu ei ole Nokiaga rahul ei Soome ega välisriikide aktsionärid, kaasa arvatud mina. Nädal tagasi langes Nokia aktsia hind alla kaheksa euro ehk tasemele, mida pole nähtud üle kümne aasta.

Maailma suurim mobiiltelefonide tootja teatas ka, et maksab eelmise aasta majandustulemuste eest dividende 0,40 eurot aktsia kohta, mis on isegi vähem kui 2006. aasta eest. Lisaks majanduslikule olukorrale hakkas viimasel ajal järsult alla käima ka Nokia maine.

Seepärast võib-olla polegi nii imekspandav neljapäeva õhtul nüüd juba tegevjuhiks saanud Olli-Pekka Kallasvuo sõnum Soome televisioonile antud intervjuus, et mobiiltelefonide tootja kaalub hakata tootma sülearvuteid.

"Me töötame väga aktiivselt selle võimaluse suunas," vastas ta küsimusele, kas Nokial pole kavatsus sülearvuteid valmistama hakata, vahendas intervjuud uudisteagentuuri Reutersi ajakirjanik, aastaid tagasi ka Postimehele kaastööd teinud Tarmo Virki.

"Meil pole vaja isegi viit aastat ette vaadata teadmaks, et mobiiltelefonid ja personaalarvutid lähenevad mitmel moel," lisas Kallasvuo selgituseks.

"Täna on juba sadu miljoneid inimesi, kelle esimene internetikogemus tuleb telefoni kaudu. See on hea märk," lisas Kallasvuo.

Reutersi teatel olevat selletaolised kuuldused levinud telekommunikatsioonitööstuse ringkondades juba möödunud sügisest. Neljapäevane teleintervjuu oli esimeseks ametlikuks kinnituseks kuulujuttude paikapidavusele.

Tõsi ta on. Personaalarvutite ja mobiiltelefonide lähenemine on toimunud juba mitu head aastat. Apple'i mobiiltelefon iPhone tuli jõuliselt vähem kui kaks aastat tagasi ning tegi toote osas sisuliselt revolutsiooni. Kui esialgu hõlmas iPhone peamiselt USA nutitelefonide turgu, kus seni valitses paljuski Kanada Reserach in Motion (RIM), siis nüüd liigutakse üsna jõuliselt Nokia pärusmaale Euroopasse.

Soome majandusleht Kauppalehti kirjutas paar nädalat tagasi, et sisuliselt on mobiiltelefonide turule jäänud kaks arvestatavat tegijat - Nokia ja Apple oma iPhone'ga. Ka teised arvutitootjad on tasapisi liikumas nutitelefonide turule.

Kui mobiiltelefonide marginaalid on üsna rasvased (seni veel), siis arvutite tootmisel on need üsna õhukesed.

Aga täiesti selge, et midagi radikaalset tuleb Nokial ette võtta.

Investorid on seni olnud üsna pessimistlikud. Pärast suurlaenude teatavaks saamist on aktsia hinna languse kiirus kasvanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing