Puidust pesuruum pole imeloom

Mari Hiiemäe 02. märts 2009, 00:00

"Oluline on muidugi puiduliik ja see, mismoodi tükk palgist lõigatud on, kuid üldiselt tagab veepidavuse puidu enda loomulik paisumine. See surub toote tihedalt kokku, nii et vett ei tule sealt tilkagi läbi," selgitas Tartu Tünnivabriku aamissepp Meelis Michelson.

Ta on valmis teinud ning paigaldanud nii puitvalamuid kui ka -vanne ning rahustas, et puuduliku veepidavuse üle ei maksa puidu puhul muretseda.

Kõige etemaks puuliigiks niisketes ruumides kasutamiseks loeb puitvannitubade loomisele spetsialiseerunud OFI Costruction OÜ meister Andrus Olesk tiikpuud.

See on teistest valikutest küll kallim, kuid kestab see-eest väga hästi. "Odavamad lahendused on lehised ja tammed, aga mina eelistan tiikpuud. Kui on korralikult paigaldatud tiik, siis ei tee vesi sellele mitte kui midagi. Seda ei pea isegi regulaarselt õlitama. Ka ei lähe tiikpuu kunagi libedaks, isegi kui see on vee all," rääkis Olesk.

Olesk peab puitu mõistlikuks materjaliks nii vannitoa põrandatel kui ka dušinurgas kasutamiseks, samuti on Olesk järele proovinud puidust kraanikausside töökindluse.

Kuid peale õige puuliigi valiku õigesse kohta tuleb kasutada õigeid paigaldusvõtteid ning valmis töö eest korralikult hoolt kanda.

Lakid ja pinnakatted on Michelsoni arvates puidu viimistlemisel olulised vaid disaini mõttes.

"Võib ju kasutada kõvasid paadilakke, mis annavad sileda ja hooldusvaba pinna, aga siis kaovad mõningad puidu head omadused ka ära. Näiteks selline vann ei ole soe," arvas Michelson.

Loomulikult kestab naturaalne puit niisketes oludes vaid siis, kui ruumis on tagatud korralik ventilatsioon.

Pideva liigniiskuse korral võib puit hallitama ja mädanema minna, toimiv ventilatsioon hoiab sellised mured ära.

"Vertikaalne ventilatsioon on puuvannitoas kõige olulisem asi," ütles Olesk ning lisas, et tüüp-paneelmaja vannituppa pole mõistlik enne puitsisu planeerida, kui ventilatsiooniga kõik korras on.

Michelson hoiatas, et lisaks niiskusprobleemidele mõjub puitvannitoale halvasti ka see, kui ruumis on õhk liiga kuiv.

Kõige hullem kombinatsioon vannitoapuidu jaoks on põrandaküte ja halb ventilatsioon. "Kuiva õhuga on puidu mängimine väga suur. Niiskusaste suureneb vannitoa kasutamisel ja vahepeal langeb järsult. Selle käes võib puit kahju saada," rääkis Michelson.

Pesuruumi paigaldatud puitpindade hooldus iseenesest keeruline ei ole. Spetsiaalviimistluseta naturaalpuust seinapinnad vajavad aeg-ajalt tavalise linaõliga ülekäimist.

Puidust vannide-kraanikausside puhtana hoidmiseks piisab soojast veest ja seebist. "Vannitoakeemia, mis sisaldab kloori ja kanget baktereid tapvat ainet, tuleb ära unustada. Need rikuvad puidu ära. Kõige kindlam on puhastada tavalise seebi ja harjaga. Lollikindel asi on ka nõudepesuvahend," lisas Michelson.

Hinda ning kestvust silmas pidades on vannitoa puitviimistlus tüüpmaterjalidega võrreldes kulukam, emotsionaalne väärtus kaalub aga miinused üles.

"Puidust pesuruumi ainus tugev eelis on just looduslähedus, aga see eelis on väga suur. Puit loob ruumi pehme miljöö, kus on mõnus olla. Ja inimene teeb ju kõik oma eluruumid eesmärgiga, et seal mõnus olla oleks," julgustas Olesk puitu innukamalt kasutama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:54
Otsi:

Ava täpsem otsing