Arvamus: tõhus riigiabi majandusele eeldab värsket mõtlemist

02. märts 2009, 10:33

Euroopa Liidu konkurentsivolinik Neelie
Kroes kirjutas läinud nädalal ajalehes Financial Times ilmunud arvamusartiklis,
et majanduse stimuleerimisel riiklikest abiprogrammidest tuleks valitsustel
mõelda, kuidas seda raha investeerida, mitte pelgalt kulutada.

„Majanduse stimuleerimisel on vaja värsket mõtlemist,“ kirjutas Kroes, viidates oma artiklis n.ö näitlikustamiseks „rohelise majanduskasvu“ potentsiaalile.

Enamus „rohelisi“ investeeringuid on olemuselt tööjõumahukad ja kohalikud, luues rohkem töökohti kui näiteks kodumajapidamiste sissetulekute suurendamine. Ameerika Progressi Keskus hindab näiteks, et 100 miljardi dollari suurune „roheliste“ investeeringute programm võiks USAs juurde luua 2 miljonit uut töökohta võrreldes 1,7 miljoniga, mida annaks kodumajapidamiste ostujõu toetamine.

Miks siis mitte kasutada laiemalt selliseid skeeme nagu Saksamaal ja Prantsusmaal, mis soosivad vana auto väljavahetamist uue vastu. See suurendab korraga nii nõudlust kui vähendab teedel keskkonda reostavate autode hulka. Miks mitte suurendada elumajade ja kontorite soojapidavust? Seda enam, et selliseid investeeringuid toetab ka EL ning sellistele investeeringutele on ELi riigiabi reeglid leebemad. Tehastes, mille toodangu järele nõudlus on vähenenud, võiks töötajate sundpuhkusele saatmise asemel hoopis ümberõpet korraldada. Jne, jne. Selliseid ideid on küll ja veel, kuid kõigi nende ühine nimetaja on, et raha investeeritakse ega kulutata niisama ära, kirjutas Kroes.

Samas aitavad need investeeringud täna töökohti luua ega lähe lauskokkupõrkesse ELi konkurentsireeglitega. On aeg kaugemale vaadata, kui anda riigiabi vaid majanduse teatud sektorite väljaaitamiseks, kirjutas Kroes, kes peatus oma artiklis pikemalt ELi autotööstuse hädadel. "Perspektiivis loovad töökohti ettevõtted, mitte valitsused," ning see, kus on parem toota, "on ettevõtte juhtkonna, mitte valitsuse otsustada," kirjutas Kroes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. March 2009, 10:33
Otsi:

Ava täpsem otsing