Autokoolid: õpilaste arv on oluliselt vähenenud

02. märts 2009, 16:08

"Arvestades majanduses tekkinud olukorda
tullakse autokooli õppima vaid vajadusel - need õpilased, kes läksid
"massiga" kaasa, on kadunud," rääkis Järva Autokooli liiklusõpetaja Kulno
Klein.

Kleini sõnul on olukord eelmise aastaga võrreldes kardinaalselt muutunud. "Praegu ei ole järjekordi ja on võimalik kohe alustada õppimist, ükskõik, millist kategooriat soovitakse," ütles Klein. "Autokoolituses toimub praegu nagu muudes majandusüksustes korrastus," mainis liiklusõpetaja ja selgitas, et viimastel aastatel on autokoolitust ja sellega seonduvat pidevalt reformitud, mille tagajärjel on kadunud Eestis liiklusõpetajad ning igaüks võib luua oma autokooli.

MG Autokooli juht Tatjana Varakuta ütles, et kuigi selle aasta veebruarikuu kursustele registreerinud inimeste arv oli võrdväärne eelmise aasta sama ajaga, siis märtsikuu kursustele registreeris oluliselt väihem õppureid.

"Tavaliselt on meil aasta kõige paremad kuud märts, aprill, oktoober ja november," selgitas Varakuta. Tema sõnul ei kavatse MG Autokool veel kursuste hindasid alla lasta, kuigi paljud on juba seda teinud. "Vaatame, kuidas märtsis aprilli kursusteks registreeritakse ja siis otsustame," vastas Varakuta küsimusele, kas lähiajal on muutusi oodata.

OÜ Plekk-Liisu liikluskooli juhataja Indrek Palu rääkis, et raskel ajal kardavad inimesed kulutusi teha ning seetõttu on liikluskoolis alates sügisest oluliselt õpilaste arv vähenenud. "Eks iive on ka üheks põhjuseks," märkis Palu ja selgitas, et üle riigi väheneb pidevalt ka keskkooli õpilaste arv. "Need on omavahel seoses," rääkis Palu ja tunnistas, et oluliseks põhjuseks on ka inimeste raske majanduslik olukord.

"Me lasime hinnad allapoole ja veel rohkem allapoole enam lasta ei anna," märkis Palu. Tema meelest on aga õpilase seisukohalt praegune aeg õppimiseks väga hea. "Need, kes saavad endale lubade saamist lubada, neil on väga hea võimalus õppida," mainis Palu. Tema meelest on praegu liiklusõpetajatel palju rohkem aega ja võimalust õpilasega tegeleda. Palu hinnangul kukuvad paljud nõrgemad autokoolid praeguses majandusolukorras ära.

Saaremaa liikluskooli Taavo Tenno Autokool OÜ omanik Taavo Tenno rääkis, et õpilaste vähenemist on tunda alates selle aasta jaanuarist. "Järjekorrad kadusid ära alates sellest aastast, eelmisel aastal olid veel pikad järjekorrad koolitustele," rääkis Taavo Tenno.

"Õpilaste arvu vähenemist on põhjustanud iive ning ka see surutis," leidis Tenno ja selgitas, et Saaremaa kohalikku teenuse turgu ning autokooli õpilaste vähenemist on mõjutanud ka uue autokooli lisandumine. "Teenuse hind on jäänud samaks, langetada ei plaani," arvas Tenno ja lisas, et kui õpilaste arvu vähenemine jätkub, siis peab autokool ka teenuse hinnad üle vaatama. Tema sõnul ei ole autokool praegu seda veel sunnitud tegema.

Tartu Selge Autokooli juhataja Madis Ütt leidis, et õpilaste arvu vähenemise tendents hakkas pihta juba kaks aastat tagasi. "Lähima kolme aasta jooksul langeb see veelgi," märkis ta ja tõi protsessi põhjuseks väikest sündivust 90ndate alguses. Ka tema hinnangul võimendab õpilaste arvu vähenemist majanduskriis. "Paljud noored on lubade saamise edasi lükanud," arvas Ütt.

Tartu autokoolid on juba sügisest alates teenuse hindasid 20% langetanud. "Tartus on see hinnasõda juba ammu alanud," leidis Ütt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. March 2009, 16:08
Otsi:

Ava täpsem otsing