Jaan Pillesaar: tulumaksuseaduse eelnõu on kohutav dokument

02. märts 2009, 14:34

Helmese nõukogu esimees Jaan Pillesaar
kardab, kui parlament peaks eraisikute väärtpaberite maksustamist puudutava
tulumaksuseaduse eelnõu vastu võtma, lõpetavad eraisikud Eestis investeerimise
sootuks.

„Minu arvates on see seaduseelnõu bürokraatia tipp, täiesti kohutav dokument,“ kommenteeris Pillesaar eelnõud, kes enda sõnul luges elus esmakordselt eraisiku investeerimistulude maksustamise reegleid.

Rahandusministeerium on välja töötanud järjekordse tulumaksuseaduse eelnõu versiooni, mis puudutab eraisikute väärtpaberite maksustamist. Eelnõu peaks jõudma peagi riigikokku teisele lugemisele.

Pillesaar loodab väga, et parlament selle tagasi lükkab. „Tundub, et Eesti riik soovib eraisikute investeerimise Eestis üldse ära lõpetada,“ on ettevõtja nõutu.

Pillesaar põhjendas seda järgmiselt. Sisuliselt sunnib seadus aktiivset eraisikut läbi aastate oma väärtpaberitehingute hindade ja kuupäevade kohta trading book’i (kauplemispäevik - toim) pidama ja sealjuures hulka erandeid jälgima, et maksuametile lõpuks raporteerida õiget aastatulu. Teist samapalju peab pingutama maksuhaldur, et aru saada arvestuste õigsusest.

„On täiesti selge, et eraisiku jaoks, kes investeerib alla paarisaja tuhande krooni aastas, ületab kõigi nende reeglite mõistmise, jälgimise ja täitmise ajakulu päris kindlasti investeerimisest saadava võimaliku tulu,“ uskus Pillesaar.

Pillesaar nentis, et ausalt öeldes ta erainvestoril Eestis investeerida ei soovitaks, kui selline hoomamatu maksuseadus seda tegevust reguleerima hakkab.

Ta ei saa aru, miks ei võiks eraisiku väärtpaberite tulumaksu seadustamine koosneda kahest punktist. Esiteks, kogu eraisikute väärtpaberitulu on maksuvaba. Teiseks, ainsa erandina tuleb maksta tulumaksu mitteavaliku ettevõtte väärtpaberite müügitulult, kui neid väärtpabereid on hoitud alla 6 aasta. „Ühestainsast piirangust täiesti piisab, et vältida kuritarvitusi,“ oli mees kindel. Pillesaare hinnangul oleks riigi eraisiku tulumaksu laekumine sellisel kujul väljapakutuna tõenäoliselt sama, aga eeliseks oleks see, et väikeinvestorite arv ning investeeringute maht hakkaksid riigis kiiresti kasvama.

Lisaks tuleks tema hinnangul Eesti residendiks välisriikide kodanikud, kes tooksid uut raha Eestisse. „Siia tuleksid paljud välisettevõtjad oma järgmist ettevõtet asutama. Samuti asutataks uusi finantsnõustamise ja äriteenuste firmasid ja loodaks tuhandeid uusi töökohti,“ rääkis Pillesaar.

Riigikassa aga võidaks tema sõnul tuleviku maksutuludes tänasega võrreldes kordades, mis võimaldaks pensionäridele rohkem pensione maksta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2009, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing