Ministeerium: jätkub nõrkus automüügis

02. märts 2009, 14:21

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi
hinnangul kahandas jaekaubanduse müüginäitajaid laenuvõimaluste vähenemine.
Endiselt jätkub nõrkus automüügis, esmaselt registreeriti 65% vähem sõidukeid
kui aasta tagasi.

Jaanuaris langes jaemüük püsivhindades 11% võrreldes eelmise aasta sama kuuga, selgus täna avaldatud statistikast. Detsembriga võrreldes kahanes müük 21%, mis oli võrdne langusega 2008. aasta jaanuaris ning tulenes peamiselt sesoonsusest. Samas olid jaemüügi kuised mahud niivõrd madalal viimati 2007. aasta veebruaris.

Eelneva aastaga võrreldes kahanes müük kõigis kauplusegruppides, välja arvatud kasutatud kaupade jaemüük kauplustes ning muu jaemüük väljaspool kauplusi (kasv 35% võrreldes eelmise aastaga). Mõnevõrra paremini pidas langusele vastu mootorikütuse (-2%) ning toidukaupade müük (-3%).
Toidukaupade müük langes eelmise kuuga võrreldes 21%, mis tulenes peamiselt jõulude tõttu kõrgeks kerkinud baastasemest. Samas on näha, et inimesed on hakanud järjest rohkem toidu pealt kokku hoidma. Rohkem on hakatud ostma tooraineid ning vähem kallimat valmistoitu. Kuna eestlase sissetulekust moodustavad praegu veel kulud toidule suhteliselt suure osa, on võimalik kokkuhoiuga selles segmendis märkimisväärselt raha säästa.

Kiirenenud on langus majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjali jaemüügis, mis vähenes püsivhindades aastaga 27% ning detsembriga võrreldes koguni 36%. Selles segmendis mõjutab müüki tugevalt laenuvõimaluste vähenemine. Eesti Panga andmetel suurenes jaanuaris tarbijalaenude jääk aastaga 5,3%, mis oli viimaste aastate madalaim kasv. Samuti vähendab kallimate kaupade tarbimist ebakindlus tuleviku suhtes.

Suhtelise tugevusega paistis silma jaemüük tekstiiltoodete, rõivaste, jalatsite ja nahktoodete osas. Aastases võrdluses langes müük püsivhindades 8%, mis oli väikseim langus viimase 5 kuu jooksul. Detsembrist oli jaemüük 2% madalamal. Siin aitasid müüki hoida agressiivsed kampaaniad, kus lubati eriti suuri allahindlusi ning tarbijad kasutasid võimalust soodsaid oste teha.

Endiselt jätkub nõrkus automüügis. Võrreldes 2008. aasta jaanuariga vähenes mootorsõidukite ja mootorrataste hulgi- ja jaemüük ning remont püsivhindades 30%. Mootorsõidukite, nende osade ja lisaseadmete müügiga tegelevate ettevõtete müügitulu langes jaanuaris 58,7%.

Autode registreerimise statistika näitas jaanuaris uute sõiduautode esmase registreerimise vähenemist 65% võrreldes aastataguse ajaga. Samas aeglustus mootorikütuse müügi langus, vähenedes aastaga püsivhindades 2% ning kasvades detsembriga võrreldes 8%.

Konjunktuuriinstituudi veebruaris korraldatud küsitluse kohaselt kindlustunde indikaator kaubanduses mõnevõrra paranes, olles kõrgemal nii jaanuari kui detsembri tasemetest. Peamine paranemine toimus hinnangutele järgneva 3 kuu müügile, kus indeks tõusis -67 pealt -38 peale. Samuti oodati hindade langust ning töötajate arvu vähenemist.

Languse peatumisest ei saa veel teha kaugele ulatuvaid järeldusi, kuid siiski on hea näha esimesi positiivseid märke. Samas tarbijate poole pealt positiivseid arenguid veel näha ei ole. Tarbija kindlustunde indikaator vähenes veebruaris veel 5 pügala võrra -35ni. Jaemüügi kiiremaks taastumiseks oleks vaja tarbijate kindlustunde tõusule suundumist. Niikaua, kui ollakse ebakindlad oma tuleviku sissetulekute ning töökoha säilimise suhtes, ei julgeta ka suuremaid ostusid ette võtta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2009, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing