Peruust leiti hiiglasliku hammastega linnu kivistis

02. märts 2009, 13:25

Paleontoloogid leidsid Peruust 10 miljoni
aasta eest elanud linnu kivistise. Leid on Peruust
leiti hiiglasliku hammastega linnu kivistishuvipakkuv, sest lind oli
hiiglaslike mõõtmetega – tiibade siruulatus pea kuus meetrit ning erinevalt
tänapäevastest lindudest oli ta varustatud hammastega.

„Sarnased linnud tekkisid umbes 50 miljoni aasta eest ning surid välja kliimamuutuse tõttu 2,5 miljonit aastat tagasi,“ ütles paleontoloog Mario Urbina Peruu loodusloomuuseumist.

Teadlased leidsid linnu pea Peruu lõunarannikult, kust on väga kuiva kliima tõttu hästisäilinud fossiile varemgi leitud. Linnu surma ajal oli Peruu rannik tänasest soojem ja niiskem, kirjutas Reuters.

„Leitud kivistis on seni kõige paremini säilinud leid Pelagornithidae sugukonda kuuluvate lindude Peruust leiti hiiglasliku hammastega linnu kivistisfossiilide seas. Neid on väga raske leida. Otsida tuleb vanadest merelistest setetest. Lisaks linnule leidsime ka vaalade, haide ja kilpkonnade jäänuseid,“ ütles Urbina.

Fossiili pikkus on 40 cm. Linnu teevad omapäraseks noka küljes olevad pseudohambad, mis aitasid tal saaki püüda ning mäluda. Tänapäevastel lindudel hambaid pole, mistõttu peavad nad saaki nokkima või rebima, kuid ei saa närida. Toidu peenestatakse ka pugus.

Lisaks oli ta lendamises vähem osav kui tänapäevased linnud. Suure massi tõttu oli tal raskusi lendu tõusmisega ning ta eelistas teha seda kõrgemalt kohalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing