PwC: Euroopa kinnisvaraturul pole raha ega tehinguid

02. märts 2009, 11:54

PricewaterhouseCoopers’i (PwC) teatel
näitab üle-Euroopaline kinnisvaraturu uuring, et kinnisvaraturul on võtnud maad
vaikus. Laenuraha nappuse ja kõrgete intresside tõttu tehinguid praktiliselt ei
toimu ning piisavate ressurssidega investorid ootavad hindade edasist langust
või sundmüüke.

Uuringut kommenteerinud PwC Eesti tegevjuht Ago Vilu kommenteeris: „Paljude kinnisvarafirmade ja -arendajate jaoks kujuneb 2009. aasta võitluseks ellujäämise nimel, ent ettevõtetele, kelle rahavood võimaldavad investeerimist, võivad avaneda äärmiselt soodsad võimalused.“

Teet Tender, PwC Eesti ärikonsultatsioonide juhi hinnangul on traditsiooniliselt riigi- ja kohalike omavalitsustega seotud projektid vähem riskantsed, mistõttu tänases ebakindlas turusituatsioonis investorite jaoks ka atraktiivseimad. Tender lisas, et taoliste projektide teostamine nüüd annaks avalikule sektorile võimaluse ehitada infrastruktuuri objekte kordades odavamalt kui buumiaegadel ning teisalt elavdaks majandust.

PwC ja Urban Land Institute’i avaldatud Euroopa kinnisvaraturu raport kinnitab ootuspäraselt, et alanud aasta kujuneb kinnisvaraturul raskeks. Turul püsib huvi nii kinnisvarainvesteeringute kui ka kinnisvarafirmade aktsiate vastu, ent potentsiaalsed investorid on ooteseisundis, oodates turu stabiliseerumist sealhulgas paljudel juhtudel ka hindade edasist langust. Dramaatilisemaks näiteks on Suurbritannia, kus 2007. a lõpu kõrgtasemelt langesid hinnad aastaga keskmiselt 31% ning 2009. a ennustatakse veel 24% langust.

Atraktiivseimateks turgudeks on Saksamaa ja Suurbritannia, potentsiaalselt tulusaks, ent väga riskantseks peetakse kinnisvaraarendust ja -investeeringuid Moskvas. Investorid peavadki lisaks Suurbritanniale suurima potentsiaaliga turuks suure mahu ja likviidsusega Saksamaad ning suhteliselt perspektiivseks peetakse ka Türgi ja Venemaa potentsiaali.

Tõusvad kapitalisatsioonimäärad (kinnisvarast saadava tulu ja selle turuväärtuse suhe) ning majanduslik ebakindlus sunnivad investoreid kõrgema riski ja tootlusega projektide asemel taas keskenduma „mainstream kinnisvarale“ nagu kaubanduspinnad, hotellid ja üürikorterid. Atraktiivsete alternatiividena on jätkuvalt nimetatud kasumlike, ehkki riskantsete projektidena hoolde- ja vanadekodude rajamist, tudengimajutust, põllumajandust ning riiklikke või omavalitsuste infrastruktuurirajatisi.

27 suurlinna võrdluses arendus- ja investeerimiskeskkonnana on uuringus osalenute hinnangul parimad München, Hamburg ja Istanbul, esikümnesse kuuluvad veel Zürich, London, Moskva; Helsinki, Pariis, Berliin ja Frankfurt. Kõrgeima riskifaktori esikolmiku moodustavad Moskva, Dublin ja Madrid.

Kinnisvaraliikide võrdluses on eelmise aastaga võrreldes hinnangud kõikides kategooriates langenud, ent soodsamalt on hinnatud kaubanduspindade, hotellide ja nn mixed-use kinnisvara nagu kaubandus-meelelahutus-, büroo-kaubandus- jne projektide atraktiivsust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. March 2009, 12:14
Otsi:

Ava täpsem otsing