Taavi Veskimägi: investeerimiskontode süsteem 2010. a majanduse elavdamise alustala

02. märts 2009, 17:56

IRLi fraktsiooni liikme Taavi Veskimäe
hinnangul võiks tõeliselt lihtsa ja liberaalse investeerimiskontode süsteemi
rakendamine 2010. aastal olla üks Eesti majanduse elavdamise alustalasid, mida
aga praegune tulumaksuseaduse eelnõu pakkuda ei suuda.

„Tõeliselt lihtsa ja liberaalse investeerimiskontode süsteemi rakendamine 2010. aastast võiks olla üks Eesti majanduse elavdamispaketi alussambaid,“ uskus endine rahandusminister Veskimägi. Praeguse eelnõu kohaselt peaks seadus hakkama kehtima 2011. aastast.

„Investeerimiskontode tööle rakendumiseks peaks antud eelnõu olema eelkõige võimaluste, mitte kitsenduste eelnõu, muidu ei ole eelnõus seda positiivset edasi viivat alget. Hetkel on aga jätkuvalt vastupidi. Liiga palju piiranguid ja kitsendusi, et asi tegelikult tööle läheks,“ nentis Veskimägi.

Ta mõistab enda sõnul rahandusministeeriumi soovi maandada riske võimalike pettuste pärast, kuid piirangutega ei tohi kaduda investeerimiskontode süsteemi rakendamise eesmärk ja soovitav positiivne efekt majandusele. „Investeerimiskontode süsteem hakkab tööle, kui nende kasutamine on eraisikule soodsam, kui kasutada investeerimistegevuseks äriühingut,“ toonitas Veskimägi.

2011. aasta on tema sõnul kindlasti ka liiga hilja. „Vajame majandusse värsket kapitali, mis tooks uut arengut. Investeerimiskontode kaudu võiks veidi saada leevendust tohutule kapitali näljale. Seda eelnõu rakendades tuleb mõelda esmajoones majandusele, mitte kitsalt riigi rahandusele ja eelarvele. Ilma majandustegevuseta pole riigieelarve tulusid,“ rääkis Veskimägi. Lisaks näeb ta jätkuvalt seda eelnõud riigieelarve tulusid tulevikus suurendava, mitte vähendava eelnõuna.

Veskimägi selgitas, et eraisikute investeeringute soodustamine just investeerimiskontode süsteemi rakendamise kaudu oli IRLi ettepanek ja jõudis sealt kaudu koalitsioonileppesse. Eesmärk oli tema sõnul luua hästi lihtne ja atraktiivne süsteem eraisikutele investeerimiskontode kaudu investeerimistegevuseks, et tuua rohkem eraisikute kapitali majandusse ja laiendada omanikena majanduses tegutsevate inimeste ringi.

Investeerimiskontode kaudu tulumaksu kohustuse edasilükkamise reegel peaks olema see, et maksuvabaks investeerimiseks tuleb lugeda raha paigutamist selleks mõeldud investeerimiskontole ja tuluks raha sealt väljavõtmist, rääkis Veskimägi. Selline lähenemine peaks tagama ka kapitalitulu ja palgatulu võrdse kohtlemise.

„Pakkusin sellise mehhanismi välja just tuginevalt süsteemi lihtsusele nii maksumaksja kui maksuhalduri jaoks, pidades silmas osalist analoogiat juriidiliste isikute maksustamisega,“ põhjendas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2009, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing