Ville Jehe: tulumaksuseaduse uus versioon ei pane eraisikuid investeerima

02. märts 2009, 15:41

Eraisikutele väärtpaberitehinguteks mõeldud
investeerimiskonto kasutamise piiratus ei täida Delfi nõukogu esimehe Ville Jehe
hinnangul oma eesmärki, vaid pigem jäävad ettevõtjad ikkagi läbi firma
investeerima.

„Eraisikute jaoks on pakutud variant kohmakas, ja nende ettevõtjate jaoks, kes investeerivad aktiivselt, jääb sel juhul endiselt lihtsamaks ja mugavamaks kasutada oma investeeringute juhtimiseks tavalist OÜ-d,“ uskus Jehe. Kindlasti tekitab kirjeldatud variant investoreid jälgivale riigile ka lisakulusid, märkis ta.

Jehe tõdes, et seaduseelnõus laiemat eesmärki täitvat lahendust ehk maksusoodustust investeeringutelt oleks Eestile väga vaja. „Oleme mitte ainult Euroopa Liidu liikmetest, vaid ka oma lähematest naaberriikidest Lätist ja Leedust selles osas kõvasti maha jäänud,“ mainis ta, mida aga antud seaduseelnõu muuta ei võimalda.

Jehe sõnul võiks lisaks eraisikute passiivsete investeeringute teemale lahendada ka ettevõtjate investeeringud oma ettevõttesse ja lisaks meelitada ettevõtlikke inimesi väljaspool Eestit asutama oma ettevõte just siin. „See tooks nii investeeringuid, teadmisi, töökohti kui ka tööd siinsetele olemasolevatele ettevõtetele,“ märkis Jehe.

Jehe on samuti nagu Helmese nõukogu esimees Jaan Pillesaar seda meelt, et tuleks luua hulga lihtsam ja laiemahaardelisem maksumuudatus. „Näiteks nullprotsendiline tulumaks mingi ajalise piiranguga kõikidele väärtpaberiinvesteeringutele, kaasa arvatud investeeringud OÜ-desse,“ pani ta ette.

Seaduseelnõu järgi on võimalik investeerimiskonto kaudu investeerida vaid börsidel ja alternatiivturul noteeritud instrumentidesse ning fondidesse, välja on jäetud võlakirjad, tuletisinstrumendid, struktureeritud tooted, börsivälised firmad.

Lisaks piiratud investeerimisinstrumentidele jäetakse uues eelnõuversioonis eraisiku tavakontol deposiidid tulumaksuvabaks, investeerimiskontol aga maksustatakse tulumaksuga.

Samuti ei saa investeerimiskontole osta dividendiõiguslikke aktsiaid 30 päeva enne dividendi, kui soov on need peale dividendi maksmist 30 päeva jooksul maha müüa.

Investor ei saa investeerimiskontot kasutada tagatisena, mida aga investor, investeerides läbi osaühingu, teha saab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2009, 10:59
Otsi:

Ava täpsem otsing