Asteroid möödus Maast väga napilt

03. märts 2009, 13:27

Eile möödus Maast väga lähedalt
kümnekorruselise hoone suurune asteroid, mis on tõenäoliselt pisut suurem kui
1908. aastal Tunguusi katastroofi põhjustanud taevakeha.

Asteroidi läbimõõt on 21–47 meetrit ning väiksem kaugus Maast oli kõigest 72 000 km. Seda on ainult kaks korda rohkem kui geostatsionaarsetel sidesatelliitidel.

Astronoomid küll teadsid, et asteroid on tulemas, kuid väga napilt. Asteroid avastati alles 28. veebruaril ehk mõni päev enne lähedast möödumist, kirjutas LiveScience.

See näitab selgesti, kui halvasti on inimkond võimalikuks halvaks üllatuseks valmis. Väiksemaid taevakehi möödub Maast pidevalt, kuid atmosfäär aurustab enamiku neist, mis on inimese koduplaneediga kokkupõrkekursil. Suuremaid autosuurusi taevakehi põrkab Maaga kokku umbes paar korda aastas. Enamik neist purunevad ja aurustuvad atmosfääris suurel määral, nii et nende kokkupõrge Maaga ei tekita suurt hävingut. Lisaks maandub suurem osa neist vette, sest üle 70 protsendi Maa pinnast on kaetud ookeanide ja meredega.

Tunguusi katastroofi tekitanud taevakehade kokkupõrkeid Maaga tuleb ette keskmiselt korra kahesaja aasta jooksul. Kui selline taevakeha põrkab kokku asustatud piirkonnaga, on tagajärjed väga rasked. Novaator on sellest kirjutanud siin: Mis juhtub asteroidist tabatud Eestiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing