OECD: enim kahjustab kasvu ettevõtte tulumaks

03. märts 2009, 12:10

Majandusliku Koostöö ja Arengu
Organisatsioon OECD avaldas täna raporti „Going for Growth“, mille põhisõnum on,
et kõige kiiremini tagab majanduskriisist väljapääsu paindlikkus.

Maksude kohta kirjutas OECD, et pikas perspektiivis kahjustavad majanduse kasvuväljavaateid kõige enam ettevõtte tulumaksud, mille järel tulevad tööjõu maksud ja siis kaudsed maksud. Kõige vähem kahju teevad varamaksud. Riigid, mis täna sõltuvad ettevõtete ja töötajate maksustamisest, võiksid oma majanduse kasvutempot kasvatada maksukoorma nihutamisega kaupadele ja teenustele ning varale, vahendas Bloomberg.

OECD soovitused majanduskriisi ületamiseks on tööta jäänute ümberõpe, suuremad kulutused infrastruktuuriprojektidele, kui need on võimalik kiiresti käivitada ning need majanduse efektiivsust tõstaksid, maksukärped, mis suurendaksid madalama sissetulekuga elanikkonna ostujõudu ajal, mil laenuturud ei toimi.

OECD peaökonomisti Klaus Schmidt-Hebbeli sõnul „ei sea finantsurgude torm küsimärgi alla raportis soovitatud kaupade ja tööturu reformide kasutegurit“.

Paindlikud kaupade ja teenuste turud „sunnivad tootjaid kasumimarginaale kärpima ning madalamad hinnad toetavad nõudlust,“ kirjutas OECD. Paindlikumad tööturud võimaldavad palku langetada, mis aitab töökohti säilitada. USA on majanduslangustest tavaliselt kiiremini välja pääsenud just tänu suuremale paindlikkusele, isegi kui algne langus oli suurem, vahendas raportit ajaleht Finacial Times.

Raport soovitab poliitikutel vältida valikuid, mis võõrandavad inimesed töösuhtest nagu 70nendatel Euroopas, kus vastusena majanduskonjunktuuri langusele hakati propageerima varasemat pensionileminekut. „Katsed vähendada tööpuudust tööjõu pakkumise vähendamisega oleksid täna niisama laastavate tagajärgedega kui varem ning muudaksid kõiki vaesemaks. Avatud turud ja protektsionismi tõrjumine on võti jõukuse suurendamiseks kogu maailmas,“ ütles Schmidt-Hebbel.

OECD märkis, et majanduslangused on paras aeg reformide läbiviimiseks, kuna kriis raputab välja heade aegade inertsist ja enesega rahulolust. Kohanemise kuludega oleks muidugi hõlpsam toime tulla ajal, mil majandus on tugev.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. March 2009, 12:19
Otsi:

Ava täpsem otsing