Taliga: ametiühingud kokkuleppest ei tagane

03. märts 2009, 19:32

Ametiühingute keskliidu juht Harri Taliga
ütles "Aktuaalsele kaamerale", et ametiühingud ei kavatse loobuda koos uus
töölepinguga vastu võetud sättest, mis võimaldab saada töötuskindlustushüvitist
ka siis, kui töötaja lahkub töölt omal soovil.

Tööandjate keskliit tahab edasi lükata uue töölepingu seadusega sätestatud võimalust saada töötuskindlustushüvitist ka omal soovil lahkumise korral. Tööandjate keskliit andis valitsusele oma ettepanekud olukorra parandamiseks tööjõuturul, et säilitada või tõsta tööhõivet. Üks nende arvukatest ettepanekutest on see, et eelnimetatud säte kaheks aastaks edasi lükataks, vahendasid ERR uudised.

Tööandjate Keskliidu volikogu esimehe Enn Veskimägi sõnul näitavad töötukassa analüüsid, et kui töötuskindlustusmaksu täna ei tõsteta, võib kassa järgmise aasta lõpuks tühjaks saada. "Kui me seda tõstame, siis maksukoormus tegelikult tuleb ju ikkagi ettevõtjatel," lisas ta.

Ametiühingute keskliidu juht Harri Taliga ütles, et tööandjate ettepanek on osa kogu paketist, mis lepiti kokku läbirääkimiste käigus, enne kui töölepingu seadus vastu võeti, ja ametiühing kokkulepitust ei tagane.

"Kulud, mis sellega kaasnevad, tulevad eelkõige töötajate taskust ja selles mõttes see ei oleks nagu päris tööandjate teema," ütles Taliga.

Taliga sõnul on omal soovil või poolte kokkuleppel töölt lahkunute protsent püsinud stabiilne, mis näitab tema hinnangul, et tööandjad on paljudel juhtumitel töötajaid survestanud omal soovil või kokkuleppel lahkuma.

"Eelkõige selleks, et vabaneda koondamiskuludest. Ja on ju elementaarne, et inimene ei lahku omal soovil, kui ta pärast seda registreerib end töötuks ja ei saa mingit kindlustushüvitist," rääkis Taliga.

Kui töölepingu seadus praegusel kujul 1. juulist jõustub, annab see erinevalt tänasest võimaluse töötuskindlustuse hüvitist saada ka neil, kes on töösuhte lõpetanud omal soovil või kokkuleppel tööandjaga. Sel juhul oleks hüvitise suurus 40% töötaja keskmisest töötasust.

Tööturuamet registreeris selle aasta jaanuaris ja veebruaris 21 434 uut töötut. Neist oli koondatuid 4341, tähtajalise lepingu lõppedes lõppes ka töösuhe enam kui 2800-l inimesel, 2687 inimest lahkus omal soovil ning poolte kokkuleppel lahkus 1695 inimest. Põhjuseid oli muidki, nagu näiteks pankrot või asutuse likvideerimine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. March 2009, 14:46
Otsi:

Ava täpsem otsing