Trigon: seaduse piirang võlakirjadesse investeerimisel on põhjendamatu

03. märts 2009, 12:15

Trigon Capital portfellidehalduse osakonna
juhataja Ege Metsandi peab tulumaksuseaduse uue versiooni oluliseks puuduseks,
et võlakirjadesse investeerimisel seatakse põhjendamatuid piiranguid, mis ei
lähe tulumaksusoodustuse alla.

„Tulumaksusoodustuse alla läheksid vaid need võlakirjad, millega kaubeldakse reguleeritud väärtpaberiturul. Ent teatavasti kaubeldakse ka võlakirjadega, mis on börsil noteerimata,“ selgitas Metsandi.

Ta tõi näiteks rahaturuinstrumendid, mille pikkus on kuni üks aasta, mida tavaliselt ei noteerita üldse ja millega kaubeldakse professionaalsete turutegijate vahendusel. „Mis on see loogiline põhjendus, et börsil noteerimata 6-kuuline rahaturuinstrument, mis on ka teatavasti võlakiri, ja millega kaubeldakse professionaalsete kauplejate vahendusel, on investeerimiskontol maksustatud tulumaksuga,“ ei mõistnud Metsandi.

Kui vaadata Eestis registreeritud võlakirjade mahtu Eesti väärtpaberikeskuse andmetel, siis 11 miljardist kroonist on Metsandi sõnul börsil noteeritud vaid poole miljardi krooni väärtuses võlakirju ehk vaid alla 5 protsendi kogu võlakirjade turukapitalisatsioonist Eestis.

Kui vaadata emitente väärtpaberite keskregistri baasist, siis 242 emitendist on vaid 5 noteerinud oma võlakirjad börsil ehk vaid 2 protsenti, rääkis Metsandi. Seega antud seadus jätaks tema hinnangul enamus võlakirjainvesteeringuid tulumaksuvabastuse alt välja, mis ei ole loogiline.

„Samas kohalikud ettevõtted sooviksid kapitali kaasata ka läbi võlakirjade emiteerimise ja kohalikud erainvestorid sooviksid investeerida peale aktsiate ja fondiosakute ka otse võlakirjadesse ega tahaks võlakirjade pealt tulumaksu maksta, kui need on ostetud investeerimiskontole,“ põhjendas Metsandi.

Eelnõus sätestatakse ka seda, et väärtpaber peaks olema kohe ostes börsil noteeritud, samas on Metsandi sõnul turupraktika eelkõige just kohalikel turgudel selline, et võlakirjad noteeritakse 3-12 kuu jooksul peale emiteerimist. Seega ei saaks erainvestor võlakirju emiteerimise päeval osta, sest need poleks veel noteeritud. Peale noteerimist oleks neid aga üldjuhul kallim osta, rääkis ta.

„Tekiks küsimus, et kas osta kohe ja maksta tulumaksu või osta hiljem ilma tulumaksukohustuseta, kuid kallimalt, kuna rakendub ostu- ja müügihinna vahe,“ märkis Metsandi.

Selliste reguleeritud turuväliste tehingute tingimuseks võib Metsandi soovitusel seada nõude, et kaubeldakse litsentseeritud finantsasutusega või maksupettuse riski vältimiseks viimati nimetatu vahendusel. „Kõik võlakirjadega seonduv tuleb üle vaadata, sest võlakirjadega kauplemine erineb siiski teatud määral aktsiatega kauplemisest,“ rõhutas Metsandi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. March 2009, 13:09
Otsi:

Ava täpsem otsing