Hirmkallid laenud turult

Silvia Viidik 04. märts 2009, 00:00

Enamikul ettevõtetel on alati raha vaja, olenemata sellest, kas tegemist on normaalsete majandustingimuste või tugeva langusega.

Raha turult kaasamise hind muutub majandusolude muutudes väga palju. Nii on vahe korporatiivsete ja riigi võlakirjade vahel kasvanud meeletuks - Merrill Lynchi andmetel oli see veebruarikuises tipus lausa 5,56 protsenti. See on peaaegu viis korda enam kui enne kriisi algust 2007. aasta juulis.

Loomulikult on ettevõtted sunnitud investoreid väärika tasuga meelitama, kuid samal ajal tõmbab see niidi nende endi kaela ümber aina koomale. Ja teadagi, millega selline protsess lõppeda võib.

Investorid on hirmus ahned. Pärast aktsiaturgude rasket kõhulilendamist ja probleemide levimist majandusse tahavad nad midagigi tagasi teenida kogu varandusehunnikust, mis kaduma läks. Siin peitub aga oht.

Sel aastal on müüdud rekordväärtuses võlakirju - Bloombergi andmetel 574 miljardi dollari väärtuses nii dollarites, eurodes kui ka naeltes. Võlakirjade analüütik Joseph Balestrino soovitab võlapakkujatel vaikselt tagasi tõmbama hakata ning keskenduda konservatiivsematele, kuid kindlamatele valitsuse võlakirjadele. "Ma ei näe mitte kusagil päikesekiirt. Tegemist on globaalse langusega," põhjendas Balestrino.

Esmaspäeval tõestas tema juttu ka indeks, mis näitab USA võlakirjade hävimise vastu kindlustamise hinda. Credit default swap'idest (CDS) koostatud võrdlusindeks saavutas nädala esimesel päeval oma 11 nädala kõrgeima punkti, mis näitas võlakirjaomanike tõsist hirmu nende raha tuleviku ees.

Kui ühel hetkel oled valmis maksma mida iganes, et end kindlustada, siis võib-olla oleks vahelduseks targem kogu kulutulest järele jäänud varanatukest mitte kõrget tootlust teenima panna, vaid tõsta see mõnevõrra kindlamatesse instrumentidesse, mis väiksema tõenäosusega nulli kukuvad.

Kaotatu tagasiteenimine on edukalt lõppenud väga vähestel.

Tallinn. Esmaspäevane agoonia börsil hakkas eile taanduma, kuid viis siiski kuus ettevõtet üle 5protsendilisse langusesse. Kevadväsimus haarab ka aktsiaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:58
Otsi:

Ava täpsem otsing