BÖRS: Hiina imeline lend kõrgusse

04. märts 2009, 18:50

Hiina börsid tegid eile imelise tõusu ning
kerkisid üksmeelselt üle kuue protsendi.

See on suurim tõus viimase nelja kuu jooksul ning vaid üks aktsia Shanghai börsiindeksis peegelduvast 896st oli miinuses.

Rõõmus ralli oli tingitud kaunis põhjendatud usust, et Hiina valitsus teatab oma tänasel esinemisel olemasoleva abipaketi suurendamisest kahe- või kolmekordseks.

Juba praegu on majanduse turgutamiseks sellesse valatud 4 triljonit jüaani ehk 585 miljardit dollarit ning plaani teatamise päeval 10. novembril kerkis börs lausa 7,2 protsenti.

Tasub märkida, et selle aastaga on Shanghai indeks kerkinud 21 protsenti ning saavutanud sellega maailmas tubliduse esikoha.
Hiina majandus, ainus viiest maailma suurimast mis veel kerkib (küll aeglustuvas tempos), paistab abipakettidele väga hästi reageerivat. Nimelt on ka ametlik tööstusindeks juba kolm kuud järjest tõusnud, mis viitab, et samme majanduse paranemise poole tuleb taas veidi vähem astuda. Ka Hiina keskpanga kõrgemad ninad ootavad paranemist juba selle aasta esimesse poolde.

Sellel on omajagu häid põhjendusi. Esimest korda viimase viie kuu jooksul kerkisid tootmine ja uute tellimuste arv, mis annavad täiendavat julgust loota abipaketi positiivsesse mõjusse. Lisaks saavutas väljaantavate laenude hulk jaanuaris uue rekordi.

Eile levis Reutersi kaudu infot, et selle aasta suuremate plaanide hulka kuulub ka tõsisem rahakulutamine infrastruktuuri ja tootmisse, mistõttu võiks lähiajal selle valdkonna aktsiaid suurema tähelepanuga jälgida.

Ilmselt tuleb ka tänane päev Aasias pigem tõusulainetel, kuigi ilmselt kahte järjestikusesse rallipäeva uskumine oleks natuke liiga optimistlik. Lisaks võib täiendav abipakett osutuda oodatust oluliselt väiksemaks ning kõiki õitsvamad lootused julmalt ära närtsitada.

Tallinn. Eilne oli päris kindlasti Arco Vara suurema aupaiste päev. Aktsia langes esimese pooleteise kauplemistunniga lausa 25 protsenti, kuigi börs oleks lubanud ka 60protsendilist kukkumist. Päeva lõpuks suutis aktsia end siiski kokku võtta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2009, 19:24
Otsi:

Ava täpsem otsing