Jaak Allik: igale valijale kaks häält

04. märts 2009, 08:51

Eesti valimiskorda võiks muuta, nii et iga
valija saaks kaks häält: üks erakonnale ja teine konkreetsele poliitikule, pakub
rahvaliitlane Jaak Allik.

"Ühe neist annaks ta erakonnale, mille alusel proportsionaalselt moodustuks 30-liikmeline Toompeal alaliselt töötav osa riigikogust – riigikogu juhatus, komisjonide esimehed ja aseesimehed ning fraktsioonide esimehed," kirjeldas Allik oma ettepanekut Postimehes.

Selle kõrval jaguneks Eesti 71 ühemandaadiliseks valimisringkonnaks ning valija teine hääl läheks konkreetsele kandidaadile, kes eeldatavalt elab või töötab selle ringkonna haldusterritooriumil, lisas ta.

"Nii valitud 71 oma kodukohas autoriteetset ja tegusat inimest (vallavanemat, ärimeest, koolijuhti, kultuuritegelast, kirikuõpetajat vms) käiksid Toompeal koos kord kvartalis ning võtaksid paari nädala jooksul vastu seadused ja langetaksid põhimõttelised otsused," pani Allik ette.

Kui kehtestuks kord, et ühtki seadusemuudatust ei saa vastu võtta samal istungjärgul, mil see esitatakse, tekib saadikuil reaalne kolmekuuline periood, et kavandatavat oma valijaile tutvustada ning nendega aru pidada, kirjutas endine riigikogu liige ja eksminister Jaak Allik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2009, 08:52
Otsi:

Ava täpsem otsing