Lasse Lehis: riigikohtu otsus toob asjad maa peale tagasi

04. märts 2009, 17:44

Riigikohtu otsus vabastada firmajuht
tööauto kodus hoidmise eest erisoodustusmaksust on maksumaksjate liidu juhatuse
esimehe Lasse Lehise sõnul pretsedent, mis palju vaidlusi tekitanud teemasse
selgust loob.

„Tänu sellele lahendile on segadust nüüd kindlasti natuke vähem. Kõiki autode erisoodustusega seotud asju see muidugi paika ei pane, see on kõigest üks väike kübe kõikidest võimalikest teemadest, mis autode erisoodustusega läbi aega tekkinud on,“ ütles Lehis Äripäevale.

Lehise sõnul läksid eelmise aasta lõpus ja eriti selle alguses asi päris hulluks kätte, kui maksuamet hakkas väga jäigalt sõidupäevikut nõudma ja mingeid muid variante ei tunnistanud. „Käibel oli seisukoht - kui päevikut pole, siis maksad,“ rääkis Lehis, kelle sõnul tänane riigikohtu otsus seetõttu väga oluline lahend.

Lehis tõi näitena politsei- või turvateenistuse autod, mille puhul on selge, et autod on kogu aeg sõidus, ning presidendi kantselei ja Eesti Panga, kes kinnitasid teabenõude peale, et neil on autod hoovis luku taga ning seega pole mingit mõtet päevikut pidada. „Nüüd on see asi selgem ja maksuamet ehk ei hakka enam niimoodi sisse sõitma neile, kelle puhul on selge, et autosid kasutatakse põhiliselt töösõitudeks,“ avaldas Lehis lootust.

Tema sõnul on riigikohtu lahendis väga oluline ka see lõik, kus öeldakse, et auto isiklik kasutus võib tekkida nö kõrvalproduktina. „Näiteks käiakse lähetusse sõites tee peal poes või lähed tanklasse ja ostad õhtuks koju süüa ning ajalehti. See teema peaks nüüd ka ära lõppema, sest ei saa asja absurdseks ajada. Selle otsuse väärtus ongi selles, et toob asjad rohkem maa peale tagasi,“ ütles Lehis, kelle sõnul ei saa asju mõttetuks ajada, vaid tuleb tegeleda selliste juhtumitega, kus on näha, et inimene sõidab tööautoga kus ja millal ise tahab ning mingit kontrolli auto kasutuse üle pole.

Mida aga peaksid tegema ettevõtete juhid, kes on otsustanud, et töötajal on tema käsutusse antud ametiautot firma seisukohalt operatiivsem ja optimaalsem oma kodu juures hoida?

„Ma soovitan siis vastavaid dokumente senisest põhjalikumat vormistada. Kui tööandja on teinud otsuse, et ta lubab oma töötajal autot kodus hoida, peaks dokumendis motivatsioon sees olema, miks seda autot on parem just töötaja elukohas hoida,“ ütles Lehis. Dokumentatsiooni tuleks lisada näiteks parklate hinnad, ühistranspordi skeem, mis tõestaks, et auto hoidmine töötaja kodus on ettevõttele kasulikum. „Seda selleks, et kui maksuamet kolme aasta pärast norima hakkab, oleks need paberid kohe laua peale panna,“ soovitas Lehis.

Lehis ütles, et kindlasti tuleb autode erisoodustusmaksuga seoses veelgi kohtuasju, sest lahtisi otsi ning tõlgendamisruumi seaduses jagub.

Riigikohtu halduskolleegium vabastas 3. märtsil Virumaa Veepumbakeskuse maksuhalduri määratud erisoodustusmaksust, mille tõi firmajuhi kasutuses olnud ja sõidupäevikut pidamata tema kodus hoitud sõiduauto.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2009, 19:05
Otsi:

Ava täpsem otsing