Maksukonsultant: ilmselt muudetakse nüüd kibekähku seadust

04. märts 2009, 19:05

Konsultatsioonifirma Ernst Young
juhatuse liige Ranno Tingas ütles, et pole põhjust karta sõidupäevikutest
loobumist, kuid ilmselt maksustatakse edaspidi erisoodustusmaksuga tööauto
isiklikeks sõitudeks kasutamise õigust.

"Nii ei saa väita, aga suure tõenäosusega hakatakse seadust parandama," vastas Tingas Äripäeva küsimusele, kas riigikohtust tulnud maksuvõit ärgitab ettevõtteid sõidupäevikust loobuma. Tingas lisas, et riigikohtu otsuse valguses tuleks maksuametnikel praegu tõendada, et firma töötaja autot tõepoolest isiklikul otstarbel kasutab, kuid jälitada maksuametnikud ei tohi. Nad saavad vestelda näiteks naabritega või käia ettevõtete parklaid kontrollimas. Tõrksa ettevõtte maksustamiseks ei pruugi see olla piisav.

Kui auto isiklikuks otstarbeks kasutamise tõenäosus on suur, otsustab siiski kohus, kas ja mil määral seda erisoodustusega maksustada. Tingas ütles, et riigikohtus võidu saanud maksumaksja puhul oli ettevõtja peres ka teine auto, mis tõenäosust oluliselt vähendas.

Tingas ütles, et sõiduautode erisoodustusmaks on tekitanud küll palju küsimusi, kuid arvukaid maksuvaidlusi käimas pole. Paljud ettevõtted on esimese küsimise peale erisoodustusmaksud ära maksnud. Samas pole maksuametnikud ametiautode kasutamist massiliselt kontrollinud ega maksustanud.

Varasemast on teada ühe reklaamifirma nimel olnud Porsche kaasus, mille kohus samuti maksumaksja kasuks lahendas. "Maksuhaldur tahtis maksustada liisingumakseid kui ettevõtlusega mitteseotud kulu," meenutas Tingas. Samasugust praktikat harrastasid maksuametnikud Tingase sõnul ka teistel juhtudel, kui firma sõiduk neile erakordselt kallis tundus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2009, 19:42
Otsi:

Ava täpsem otsing