Riigikohus eelistas sõiduauto kasutamise vaidluses maksumaksjat

04. märts 2009, 16:35

Riigikohtu halduskolleegium vabastas 3.
märtsil Virumaa Veepumbakeskuse maksuhalduri määratud erisoodustusmaksust, mille
tõi firmajuhi kasutuses olnud ja sõidupäevikut pidamata tema kodus hoitud
sõiduauto.

Nii Eesti Maksumaksjate Liit (EML) kui ka konsultatsioonifirma Ernst Young teatasid, et peavad värsket riigikohtu otsust oluliseks maksumaksja võiduks. "Tööandja sõiduautode kasutamine isiklikuks otstarbeks või soodushinnaga ning sellest tulenev võimalik erisoodustuse maksude tasumine on sel aastal olnud üks enim küsimusi ja vastukaja tekitanud maksuteemasid," kommenteeris Ernst Young oma teates.

Maksumaksjate liidu hinnangul aitab see kohtulahend maksupraktikat ühtlustada ning hoiab ära palju vaidlusi. Praegu valitseb erisoodustuse arvestuses suur segadus – on riigiasutusi, mis deklareerivad makse kõigilt sõidupäevikuta kasutatavatelt autodelt, samal ajal rida asutusi (sh ka Maksu- ja tolliamet) kinnitas vastuses EMLi teabenõudele, et sõiduautode kohta ei peeta sõitude arvestust ega deklareerita makse, sest autode isiklik kasutus on keelatud.

"Samasugune ebaühtlane praktika valitseb ka erasektoris," kommenteeris maksumaksjate liit.

Riigikohtu hinnangul pole seaduses kirjas, et isiklike sõitude puudumist saaks tõendada vaid sõidupäevikuga. Seega tuleks maksuametnikel muul moel kindlaks teha, kas ja kui palju tööautot isiklikes huvides kasutati. Auto hoidmine töötaja elukohas ei kinnita veel selle kasutamist erasõitudeks, leidis kohus.

Riigikohus viitas ka tulumaksuseadusele, mille kohaselt ei loeta erisoodustuseks töötaja transporti kodust tööle ja vastupidi, kui sobivat ühistransporti pole, selles loksumine võtab liialt aega või raha. Ühtlasi leidis riigikohus, et kui töötaja kasutab tööautot viisil, mis pole rahaliselt hinnatav ega tekita tööandjale lisakulutusi, pole tegemist erisoodustusega. Näiteks võib töötaja teekonda pikendamata peatada auto selleks, et ühendada ettevõtlus isikliku tegevusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2009, 19:05
Otsi:

Ava täpsem otsing