Vormis olemine aitab mälu säilitada

04. märts 2009, 11:55

Mitmed uurimused on näidanud, et mäluga
seotud ajupiirkonna hipokampuse puhul on suurus oluline – mida suurem see ajuosa
on, seda parem on mälu. Uues uurimuses näidati aga, et suuremad hipokampused ja
parem mälu on trenni tegevatel ja heas vormis olevatel vanematel inimestel.

Uurimuses näidati, et 40 protsenti füüsiliselt heas vormis inimeste paremast ruumimälust tulenes nende hipokampuse suurususest. Hipokampus on mälestuste tekkimiseks väga oluline – kui hipokampus eemaldada, kaob inimesel võime salvestada uusi kogemusi mälestustena. Lisaks on sellel ajuosal ka muid ülesandeid, kirjutas Science Daily.

Hipokampuse suurust on võimalik muuta. Näiteks näitas üks Londoni taksojuhte analüüsinud uurimus, et kogenud taksojuhtidel oli üks hipokampuse osa suurem kui teistel katsealustel. Saksa meditsiinitudengite peal läbi viidud uurimuses näidati, et lõpueksamiteks õppinud tudengitel hipokampus suurenes.

Uurimustes on näidatud ka, et vanuse kasvades hakkab hipokampuse suurus vähenema, millega koos hakkab vähehaaval halvenema ka mälu. Selle protsessi kiirus on aga inimestel erinev.

Varasemates uurimustes on näidatud, et trenn suurendab hipokampust ning parandab ruumimälu närilistel, kuid uues uurimuses näidati esmakordselt, et sama kehtib ka inimestel.

Illinois’ ja Pittsburghi ülikooli teadlased mõõtsid 165 inimese kardiorespiratoorset võimekust. Katsealuses olid vanuses 59 kuni 81 aastat. Magnetresonantsuuringu abil määrati kindlaks hipokampuse suurus, lisaks testiti ka katsealuste mälu.

Katsealuste füüsilise vormi ja mälutestide tulemuste vahel esines oluline seos, samuti esines tugev seos hipokampuse suuruse ja füüsilise vormi vahel.

"Tegemist on olulise avastusega, sest see näitab, et inimese elustiil ning käitumine võib mõjutada aju tööd vanemas eas,“ kirjutasid teadlased. „Kui inimene on heas vormis, säilib tal ka hea mälu ja võime õppida.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing