Arco Vara radikaalne samm

Ralf-Martin Soe 05. märts 2009, 00:00

"Vara väärtus on praegu oluliselt lähedamal reaalsusele, kui oli enne seda," kommenteeris Arvo Vara juhatuse esimees Lembit Tampere. Tema sõnul on kinnisvara 2 miljardilt ühele allahindluse põhjuseks keskkonna drastiline muutus, aga ka konservatiivsem juhtkond.

Ta põhjendas, et kriis võttis just viimases kvartalis oluliselt suurema pöörde. "Teisest küljest polnud me piisavalt agressiivselt esimese kolme kvartali jooksul varasid alla hinnanud," märkis Arco Vara juht.

Ta lisas, et järgmisel aastal ei hakka nad sama suurt allahindlust tegema. "Me ei saagi seda teha," tõdes ta.

Tampere tuli Arco Varasse mullu 26. augustil ja eelnevate juhatuste allahindlusi ta kommenteerida ei oska.

Äripäev kirjutas 2007. aasta suvel, et Arco Vara hindas börsile mineku eel oma kinnisvaraprojekte 400 miljoni krooni võrra üles. 2007. aasta suvel märkisid Arco Vara aktsiaid teiste hulgas SEB fondid, kes nüüd selle investeeringuga rahul ei ole.

"Endale peeglisse vaadates võib öelda, et Arco Vara näol polnud tegemist hea investeeringuga. Aga ma tahaks näha neid horde, kes on viimase kahe aasta jooksul ainult õnnestunud investeeringuid teinud," ütles SEB Ida-Euroopa investeeringute juht Sven Kunsing.

LHV analüütiku Henri Adamsi sõnul oli Arco Vara kinnisvara väärtuse suur allhindlus jahmatav. "Teisipäevaõhtune Arco Vara börsiteade, milles teavitati varade allahindamisest ligi 1,2 miljardi krooni väärtuses, oli investoritele kui külm dušš," ütles Adams.

"Arvestades kinnisvaraturu väga kehva olukorda ning fakti, et antud sektor on koos finantssektoriga käesolevas kriisis üks suuremaid kannatajaid, oli selge, et tõsisemad allahindamised on ees. Siiski kahtlen, kas keegi tegelikult sellist numbrit ette kujutas," lisas ta.

Kunsing lisas, et Arco Vara allahindluskahjum on numbrina küll suur, aga see pole rahavooline, vaid raamatupidamislik. Adamsi sõnul näitab see saamata jäänud tulu.

Adamsi hinnangul peab Arco tänavu jätkama kulutuste jõulist piiramist. "Võtmesõnaks käesoleval aastal saab rahavoogude juhtimine, kuna Arco lühiajalised kohustused ületavad praegu bilansis olevat raha ja lühiajalisi finantsinvesteeringuid."

2008. aasta kolmandas kvartalis hindas Arco Vara kinnisvara alla vaid 62 miljoni võrra võrreldes miljardilise allahindlusega neljanda kvartali aruandluses, mis läheb erinevalt kolmanda kvartali aruandest ka auditeerimisele.

Finantsinspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kesler ütles aga, et börsiettevõte peab igal bilansipäeval õiglase väärtuse välja tooma, juhul kui ta soovib varasid õiglases väärtsuses kajastada. "Meie, lähtudes seadusest, üldjuhul peame aastast auditeerimist piisavaks. Üksikuid emitente hetkel eraldi rõhutada ei sooviks," vastas Kesler küsimusele, kas praegune audiitorkontroll on piisav garantii investoritele, et saada pidevalt täpset infot börsiettevõtte majandusseisust

Arco Vara jättis 2008. aasta neljanda kvartali aruande tähtajaks esitamata.

Arco Vara juht Lembit Tampere ütles, et Arco Varas on poole vähem töötajaid ja et ettevõtte ei satu Q-Vara staatusse.

Intervjuu Arco Vara juhi Lembit Tamperega.

Kas Teile ei tundu, et eelmine juhatus lükkas edasi valusa otsuse varasid alla hinnata?

Sellele küsimusele oleks kõige õigem küsida vastust suuraktsionäridelt ja aktsionäridelt.

Kas kinnisvaraturg muutus neljandas kvartalis nii drastiliselt, et hinnad kukkusid 20 korda enam kui kolmandas kvartalis?

Ma pigem ütleksin, et aastaaruanne on ettevõtte tegevust iseloomustav kõige põhjalikum dokument. Sellega võeti ka ümberhindluste teema põhjalikumalt vaatluse alla. Ja lisaks sellele on siin tegemist uue juhtkonna teistsuguse nägemusega kinnisvaraturu olukorrast.

Samas pole kellelgi teisel nii palju kaotada, et peab miljardi alla hindama…

Kindlasti ei ole me ainsad, kes portfelli suurelt alla hindavad.

Senise tempo korral jätkub Arco Varal aktsionäride raha veel umbes pooleks aastaks.

Siin jään eriarvamusele. Me teeme iga päev tööd ja teame väga hästi, kui palju meil raha ja kohustusi on. Arcos on praegu poole vähem töötajaid kui aasta tagasi. Meie üldhalduskulud on kordi väiksemad. Oleme jõuliselt oma pangalaene tagasi maksnud. Pealegi on meil väga häid kinnisvaraobjekte, mida saame müüa.

Kui Arco Varal saab börsilt saadud raha otsa, siis on ju ettevõte sellises seisus nagu Q-Vara mõni aasta tagasi?

Ma ei tea, mis seisus oli Q-Vara mõni aasta tagasi. Arco Varas teeme aga iga päev tööd ning teenime iga päev juurde, näiteks müüsime jaanuaris-veebruaris Kodukoldes 9 korterit, sel nädalal lisandub veel 2 müüki, Sofias 12 korterit ning Lätis 3 korterit.

Oluline on lõpetada pooleliolevad projektid, et valmis toodet saaks müüa ja seeläbi refinantseerimisriskiga paremini toime tulla.

Kas Arco Varal on tulevikku?

Kindlasti on.

Oleksin oodanud, et nad oleksid õigel ajal esitanud tulemused koos vajalike allahindlustega, sellega oleks hoidnud ära hulga ebakindlust.

Arco Vara turuhind on endiselt kolm korda odavam kui aktsia raamatupidamislik väärtus. Või isegi rohkem. Turu arvates peaks/võiks Arco Vara oma investeeringuid kordades alla hindama, et turuhind oleks õiglane. Või aktsia hind peaks vastavalt tõusma.

Arvan, et Arco Vara on pikaajaliselt väga hea investeerimisobjekt, mille lühiajaline väljavaade on väga riskantne, kuid mitte lootusetu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing