Euroopa Keskpank kärpis intressi

05. märts 2009, 14:48

Euroopa Keskpank kärpis täna euroala enim
jälgitud baasintressi ootuspäraselt 0,5 protsendipunkti võrra 1,5%-le.

Euroala intress on sellega kõigi aegade madalaimal tasemel, kuid mitmete analüütikute arvates on sellest euroala majanduse toetamiseks ikkagi liiga vähe.

Euroopa Keskpank on oma meetmetega hiljaks jäänud, väitis agentuurile Bloomberg Goldman Sachsi ökonomist Erik Nielsen, kelle hinnangul on USA keskpangast aeglasem reageerimine majanduslangusele Euroopale maksma läinud juba 100 miljardit eurot.

Läinud aasta viimases kvartalis kahanes euroala SKP 1,5% ning täna avaldatud andmeil kahanesid eratarbimine ja investeeringud euroalal 13 aasta kiireimas tempos. Ka muu statistika kinnitab majanduslanguse süvenemist. Tööstustoodang kahanes veebruaris rekordtempos, tööpuudus noolib 10% piiri esimest korda 11 aasta jooksul ning inflatsioon aeglustus jaanuaris euroalal vaid 1,1 protsendile, mis on aeglaseim tempo 1999. aastast.

Euroala seab löögi alla ka süvenev majanduskriis Ida-Euroopas, kuhu läheb kolmandik euroala ekspordist.

Euroopa Keskpank prognoosis detsembris, et euroala SKP kahaneb tänavu 0,5%, halvimal juhul 1%. Täna teatab keskpank oma uue prognoosi ning UniCredit MIB ökonomist Aurelio Maccario prognoosib, et uus number võib olla -2,2%. Pank teatab täna ka uue inflatsiooniprognoosi.

Euroopa Keskpangal on ahtam manööverdamisruum majanduse aitamiseks kui USA või Briti keskpangal, kuna ELi reeglid ei luba Euroopa Keskpangal näiteks otse osta valitsuste võlakirju. Turult ostes kerkib küsimus, millise riigi võlakirju osta. Keeruliseks teeb olukorra seegi, et euroalal pole n.ö ühtset rahandusministeeriumi, mis võimalikud kahjumid võlakirjade ostust enda kanda võtaks.

Sellest hoolimata usub Barclays Capitali ökonomist Julian Callow, et ka Euroopa Keskpank hakkab varsti ostma ettevõtete võlakirju, et langetada laenuraha hinda ja pumbata majandusse raha juurde.

Euro kurss on täna langenud, kuna oodatakse, et intressiotsusele järgneval pressikonverentsil annab panga juht Jean-Claude Trichet märku täiendavatest intressikärbetest.

Viimati kärpis Euroopa Keskpank intressi 15. jaanuaril 0,5 protsendipunkti võrra 2%-le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2009, 17:28
Otsi:

Ava täpsem otsing