Maksuamet: sõidupäevikud ei kao kuhugi

05. märts 2009, 20:56

Sõiduauto kasutamist ettevõtluses või
väljaspool ettevõtlust saab endiselt tõendada nii sõidupäevikuga kui muude
tõendite abil, mille vettpidavuse tõestamine on maksumaksja mure.

Kuigi riigikohtu halduskolleegium vabastas 3. märtsil Virumaa Veepumbakeskuse maksuhalduri määratud erisoodustusmaksust, mille tõi firmajuhi kasutuses olnud ja sõidupäevikut pidamata tema kodus hoitud sõiduauto, on maksu- ja tolliameti seisukoht, et kaugeleulatuvaid järeldusi sellest lahendist teha ei saa ning põhimõttelisi muudatusi see kaasa ei too.

“Ka pärast käesolevat riigikohtu lahendit on tööandja sõiduauto tasuta või soodushinnaga kasutamine tööandja tegevusega mitteseotud eesmärkidel erisoodustus, millelt tuleb tasuda vastavaid makse,” teatas maksu- ja tolliamet vastuseks Äripäeva küsimusele, mida mainitud kohtulahend ettevõtjatele reaalselt tähendab.

Maksuamet selgitas, et riigikohus ei tunnista enda otsusega sõidupäeviku pidamise regulatsiooni kehtetuks, vaid üksnes täpsustab selle tähendust tõendamise aspektist. “Seega kehtib jätkuvalt edasi sõidupäeviku pidamise kohta kehtiv regulatsioon ja ka edaspidi on maksustamisel tõendamist vajav küsimus, kuidas kasutati sõiduautot tegelikult,” selgitas maksuamet oma e-kirjas.

Riigikohus pakkus maksukohustuse tekkimise alusena välja kaks võimalust: tuleb tõendada sõiduauto kasutamine ettevõtlusega mitteseotud tegevuses või tõendada asjaolud, mis suure tõenäosusega viitavad vara kasutamisele ettevõtluse väliselt.

“Sõiduauto kasutamist ettevõtluses või väljaspool ettevõtlust saab riigikohtu seisukoha järgi jätkuvalt tõendada nii sõidupäevikuga kui muude tõendite abil. Muude tõenditena tuleb kõne alla kogu maksumaksja majandustegevust kajastav dokumentatsioon, sest kui sõidukit kasutatakse ettevõtluses, on see nähtav ka äriühingu raamatupidamises,” teatas maksuamet vastuseks küsimusele, kas ettevõtjad võivad nüüd kohtulahendile toetudes sõidupäeviku pidamise ära lõpetada.

Maksuhaldur soovitabki ettevõtjatel hoolega läbi mõelda äriühingu valduses olevate sõidukite kasutamist tõendav dokumentatsioon. “Kaasaegne maksuõigus eeldab maksuhalduri ja maksumaksja vahelist tihedat koostööd ja konstruktiivset infovahetust. See on nii maksuhaldurile kui maksumaksjale parimal viisil võimalik aga siis, kui maksumaksja jälgib igapäevaselt seda, kuidas ta suudab maksustamise seisukohast tähtsust omavaid asjaolusid hiljem tõendada,” oli maksuameti seisukoht.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2009, 20:56
Otsi:

Ava täpsem otsing