Mustad augud leidsid teineteist

05. märts 2009, 12:44

Kaks hiiglasliku massiga musta auku on
sattunud üksteise tugevasse gravitatsioonivälja ning moodustanud kaksiksüsteemi.
Mustad augud sattusid teineteise lähedusse kahe galktika kokkupõrke tulemusel.

Mustad augud moodustavad tüüpiliselt galaktika tuuma. Antud juhul paikneb vastav galaktika meist viie miljardi valgusaasta kaugusel. Üks valgusaasta on vahemik, mille valgus läbib ühe aasta jooksul ehk umbes 10 triljonit kilomeetrit. Ka Linnutee galaktika keskmes asub must auk, mille mass ületab Päikese oma umbes kolm miljonit korda, kirjutas Reuters.

Galaktikate kokkupõrke tagajärjel satuvad üksteise lähedusse ka mustad augud ning võivad samuti lõpuks liituda ning moodustada veelgi massiivsema musta augu. Kahest mustast august koosneva süsteemi avastasid National Optical Astronomy Observatory teadlased Todd Boroson ja Tod lauer.

Mustad augud ise on nähtamatud, sest mitte miski ei pääse nende sisemusest välja, mistõttu pole neid võimalik näha. Küll on aga võimalik jälgida kiirgust, mille saadab välja musta augu gravitatsiooniväljas liikuv mateeria.

Mustad augud ei ole võrdse suurusega. Ühe mass on umbes 20 miljonit Päikese massi ning teisel miljard Päikese massi, kirjutasid teadlased ajakirjas Nature avaldatud artiklis.

„Mustadel aukudel kulub ühe tiiru tegemiseks teineteise ümber umbes sada aastat ning nendevaheline kaugus on ligi kolm kümnendikku valgusaastast,“ ütles Boroson.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. April 2009, 12:59
Otsi:

Ava täpsem otsing