Euroopa intressid langevad veelgi

Sirje Rank 06. märts 2009, 00:00

"Me ei ole ex ante (ette ära) otsustanud, et see on meie jaoks madalaim piir," ütles Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet, kommenteerides eile panga otsust kärpida euroala baasintressi 0,5 protsendipunkti võrra 1,5%-le.

Nullintressi suhtes, mida on juba rakendamas USA ja Jaapan ning millest Briti keskpank on oma eilse otsuse järel vaid 0,5 protsendipunkti kaugusel, jäi Trichet jätkuvalt skeptiliseks.

Trichet möönis, et pangas on arutlusel ka n-ö ebatraditsioonilised poliitikahoovad puhuks, kui intressipoliitika end ammendab, kuid täpsemalt ta teemat ei kommenteerinud. Mingeid uusi otsuseid pangas tehtud ei ole.

Küll aga kordas Trichet Euroopa Keskpanga vastuseisu ettepanekutele leevendada Ida-Euroopa stabiliseerimiseks eurole ülemineku kriteeriume.

"Praegu on äärmiselt oluline mitte ühtegi olemasolevat reeglistikku muuta, puudutagu see euroalale kuulumist või kauplemist valuutavahetuskursi mehhanismis ERM2," ütles Trichet. "Reeglitest kinnipidamine sellisel kujul, nagu nad on, on äärmiselt oluline kogu Euroopa Liidu stabiilsuse jaoks," ütles Trichet.

Euroopa Keskpank avaldas eile ka oma uue majandusprognoosi, milles kärpis oluliselt nii euroala majanduskasvu- kui ka inflatsiooniootusi.

Detsembris ennustatud 0,5-1% suuruse SKP languse asemel on alanud aastal euroalal tõenäolisem isegi kuni 3,2% suurune kogutoodangu kahanemine.

Alanud aastal jääb nõudlus väga nõrgaks nii euroalal kui ka kogu maailmas ning alles 2010. aastal on oodata järkjärgulist toibumist, ütles Trichet.

Inflatsiooniootusi kärpis keskpank terve protsendipunkti võrra, 0,1-0,7 protsendile. Aasta keskel võivad euroalal hinnad tõusu asemel ka langeda, kuid Trichet' sõnul deflatsiooniriski pole.

Itaalia UniCrediti panga euroala ökonomist Aurelio Maccario kommenteeris agentuurile Bloomberg, et oli hämmeldunud Trichet' pressikonverentsi "pehmest toonist".

"Paistab, et Euroopa Keskpank ei anna endale veel täit aru kriisi tõsidusest ja selle koledast mõjust euroala majandusväljavaadetele," ütles ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing