Rütmikas ja päikeseline muusika laiast maailmast

Mari Hiiemäe 06. märts 2009, 00:00

Homme keskpäeval algav festival sisaldab nelja kontserti, üht õpituba ning öösse ulatuvat afterparty't. Kaks esinejate kollektiivi on kohale kutsutud väljastpoolt Eestit, kaks on kodumaised.

Rangelt autentset muusikafolkloori festivaliprogramm ei paku. Esinejate näol on tegemist omanäoliste autoriansamblitega, mis lisavad pärimusmuusikast ammutatud ainesele tubli mõõdu isiklikku käekirja.

"Nad kõik on omanäolised ja eksootilised. See on maailmamuusika vabam ja laiem kategooria," tutvustas üritust korraldava Eesti Pärimusmuusika Keskuse avalike suhete juht Katre Ratassepp.

Festivalipäeva juhatab sisse Madagaskari laulutraditsioonide õpituba, mis on osalejatele tasuta. Õpetajaks on Madagaskari juurtega artist nimega Kilema (kodanikunimega Randrianantoandro Clément), kelle spetsialiteet on kodusaare arhailised keelpillid. Kilema kasutab eksootilisi pille valiha't, kabosy't ja marovany't, samuti laulab.

Minifestival koosneb neljast iseseisvast kontserdist, mis järgnevad üksteisele kahetunniliste vahedega. Täieliku energeetilise elamuse saamiseks soovitas Ratassepp järjest läbi kuulata kõik neli.

"Täisfestival on hea valik tõelistele muusikagurmaanidele, kellel on eri kultuuride vastu sügavam huvi ning kes tunnevad, et ei saa ühest kontserdist küllastunuks," arvas Ratassepp. Kontserte saab külastada nii päeva- kui ka üksikpiletitega.

Esinejad on eriilmelised ja pärit maailma erinevaist paigust. Teiste seas annab kontserdi Hedvig Hanson, kes toob publiku ette oma paari aasta tagusest hällilaulude kavast edasi arendatud variandi.

Lisaks Eesti hällilaulutraditsioonile on Hedvig teinud sammu edasi eri kultuuridest pärineva materjali suunas. Autorilaulud on lauljatar seekord välja vahetanud pärimuslaulude vastu.

Juba mainitud Kilema esineb neljaliikmelise koosseisuga omanimelises ansamblis, kus kõrvuti rahvapillidega aitab uudseid saunde luua ka näiteks basskitarr.

Portugali grupp Dazkarieh segab Portugali traditsioonilise vokaalmuusika kokku vahemeremaade rütmidega, jagab ja korrutab seda omaloominguga ning teeb kõigest sellest kokku ühe kangesti eksootilise ning kaasakiskuva segu, mis annab kuulajale värsket energiat.

Õhtu lõpetab eestimaine tõusev reggae-punt Bombillaz, mille kontsert läheb sujuvalt üles öiseks afterparty'ks, kus muusikat valib DJ Pickney Tiger.

Varasematel aastatel kahepäevase festivali programm on seekord mahutatud ühele päevale. "See on hoogne, uutest emotsioonidest ja energiast tulvil festival, millest saadav emotsioon inspireerib," võttis Ratassepp festivali olemuse kokku.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing