Jaapani astronaut katsetab kosmoses lendavat vaipa

06. märts 2009, 14:23

Sel kuul kosmosesse lendav Jaapani
astronaut proovib kosmoselaboris valitsevas kaaluta olekus vaibaga lennata,
silmatilku kasutada ning teisi uudishimulike inimeste poolt välja pakutud
ülesandeid sooritada.

Koichi Wakata sooritab 16 erinevat ülesannet, mis valiti välja 1597 erineva ülesande seast, mille pakkusid välja sajad inimesed alates lasteaialastest ja lõpetades 90-aastase mehega, teatas Jaapani kosmoseuuringute agentuur (JAXA).

Wakata jõuab rahvusvahelises kosmosejaamas asuvasse Jaapani laboratooriumi märtsi jooksul ning jääb sinna enam kui kolmeks kuuks, kirjutas Physorg.

Wakata proovib lisaks vaibaga lendamisele riideid kokku panna, kätekõverdusi teha, teise astronaudiga maadelda ning kõrrest jooki välja puhuda. Katsetuste tulemusi kajastab Jaapani meedia.

45-aastane endine lennundusinsener Wakata käis NASA kosmosemissioonidel ka 1996. ja 2000. aastal. Oma esimesel kosmosereisil mängis ta koos kaaslasega spetsiaalset nuppudekomplekti kasutades esmakordselt kosmoses lauamängu Go.

Jaapani kosmoseagentuur pakub ettevõtetele ka võimalust kosmoses viibivat astronauti tunni kaupa rentida, et sooritada soovitud eksperimente või reklaamida mingit toodet.

Astronaudi rentimise tunnitasu on 5,5 miljonit jeeni (umbes 700 000 krooni). Lisanduvad ülesanneteks vajalike vahendite kosmosejaama saatmise kulud, mis on 3,3 miljonit jeeni (umbes 420 000 krooni) kilogrammi kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing