Ülle Järv: oleme eksporditurul edukad devalveerimisest hoolimata

06. märts 2009, 16:10

Kõige suuremaks riskiks on praegu
valuutarisk, kuid Baltikal läheb eksporditurgudel devalveerimisest
hoolimata hästi, märkis etetvõtte finantsjuht Ülle Järv Äripäeva
Finantsjuhtimise konverentsil.

”See on saanud ka Baltika peamiseks riskiks, sellest ajast saati, kui me hakkasime ajama äri turgudel, kus valuuta ujub,” lausus Järv, kelle ettekande teemaks oli "Devalveerimine - reaalne oht ettevõttele".

Järve sõnul ei saa ettevõtted siiski kõiki riske maandada ning nii pidigi Baltika kannatama suurt kahju. Järv leidis, et devalveerunud valuutaga turg toob kahju ennekõike siis, kui hakatakse raha välja võtma. Kui näiteks Venemaal saadud tulu eest ostetaks sealsamas rublade eest kangaid, oleksid aruannete numbrid hoopis teistsugused. Ka Ukrainas teenitud grivnadega pole Eestis midagi peale hakata ning need tuleb vahetada eurodeks.

”Devalveerimist ei ole võimalik ette ennustada, kuid riske saab pehmendada finantsinstrumentidega,” rääkis Järv, kes on 15 aasta jooksul näinud valuutakursside langemist juba kolm korda.

”Sa tuled mäest 200 meetrit allapoole ja ka seal on mingisugune taimestik, mingisugune elu,” võrdles Järv raha väärtuste langemist ja lisas, et ka see alumine tase on elamiskõlblik. ”Me pole kunagi oma otsuses kahelnud, et läksime nendele turgudele,” mainis Järv.

Järv pakkus samas ka mõned lahendused, millega devalveeritud valuutaga turgudel tegutsevad ettevõtted saavad end turgutada. ”Ajutiselt vähendasime kauba saatmist nendele turgudele,” mainis ta ja lisas, et Baltika kasvufaas tegi olukorra keeruliseks.

Devalveerimise positiivseks küljeks võib aga pidada seda, et Baltika on rendihindasid 10-30% allapoole kaubelda saanud. Järve hinnangul pole Venemaal ega Ukrainas devalveerimine hinnatõususpiraali veel käivitanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2009, 16:30
Otsi:

Ava täpsem otsing