Sotsid valisid partei etteotsa Jüri Pihli

07. märts 2009, 17:50

Eile valiti Sotsiaaldemokraatide
üldkogul erakonna uueks juhiks siseminister Jüri Pihl, teatas erakond. Pihl
prognoosis sotsiaaldemokraatia võidukäiku ja suurema sissetulekuga inimeste
panuse kasvamist.

Pihl ütles, et eduka arengu tagamiseks vajab Eesti murrangut mõtteviisis. „Praeguses valitsuses oleme tõestanud, et sotsiaaldemokraadid suudavad olla edukad ka tugevates valdkondades nagu sisejulgeolek ja riigirahandus,“ rääkis Pihl. „Minu veendumus on, et eeldused sotsiaaldemokraatia tõusuks ühiskonnas on küpsed.“

Oma tänases esimehe kandidaadi kõnes keskendus Pihl viiele valdkonnale: tervis, turvalisus, töö, teadmus ja tulupoliitika – millele tuginedes sotsiaaldemokraadid on alternatiiviks senisele õhukese riigi poliitikale.

„Kui maksame riigile vähe – saamegi odava ja halva riigi. Meil kõigil on aga vaja head riiki. Hea riik ei ole odav,“ tsiteeris Pihl oma kõnes erakonnakaaslast Jaan Kaplinskit. „Eesti vajab senisest solidaarsemat maksusüsteemi. Paratamatult tähendab see suurema sissetulekuga inimeste panuse kasvamist.“

Pihli sõnul ei vaata välisinvestorid praeguses olukorras madalat maksumäära, vaid riigi elujõudu. "Pankroti veerel seisvasse riiki ei investeerita niikuinii, olgu maksumäärad kuitahes madalad.“

Pihl märkis oma kõnes, et raskeimad ajad tulevad enne järgmisi riigikogu valimisi ja need tuleb üle elada. Eestil on majanduse elavdamiseks, struktuurseteks reformideks, inimkapitali arendamiseks kohe kasutada 52 miljardit krooni. "Need on Euroopa struktuurifondide vahendid,“ täpsustas Pihl.

Padar läheb Euroopasse korda looma

Sotsiaaldemokraatide senine esimees, rahandusminister Ivari Padar teatas täna, et paneb parteijuhi ameti maha ja näeb oma tulevikku Euroopa Parlamendis, kus just majanduskriisi aegadel on oluline Eesti huve teenida.

„Usun, et Eesti asja ei aeta mitte ainult Tallinnas, vaid ka Brüsselis,” kommenteeris Padar lahkumist. Tema sõnul kasvab keerulistel aegadel nii Euroopa Liidu kui euroraha roll.

Rahandusminister meenutas, et 2009. aasta riigieelarves jäid kärpimise käigus väheste erandite seas puutumata need ligi 13 miljardit krooni, mida Euroopa Liidu struktuurifondidest Eestile jagatakse.

Sotside fraktsioon on üks Euroopa mõjuvõimsamaid, kuid ka Eestis on sotsid viimastel aastatel haaret laiendanud. Padari sõnul on sotsiaaldemokraadid täna kordades elujõulisemad ja rahva seas populaarsemad kui 2003. aasta talvel, mil tema erakonna ette valiti.

„Erakond peab aga edasi liikuma. Aeg on küps erakonna juhtimise üleandmiseks, et me saaksime uue arenguimpulsi,” lisas Padar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. March 2009, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing